Czepel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Czepel (węg. Csepel) – największa na Węgrzech wyspa rzeczna na Dunaju. Długość wyspy wynosi 48 km, szerokość – 6-8 km, zaś powierzchnia – 257 km². Wyspa Czepel leży na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, rozciągając się od Budapesztu prawie po Dunaújváros. Główny nurt Dunaju (Nagy-duna) otacza wyspę od zachodu, wschodnia odnoga nazywa się Ráckevei-duna (także Soroksári-duna, Kis-duna). Administracyjnie wyspa należy do komitatu Pest – z wyjątkiem północnego krańca, który stanowi XXI dzielnicę Budapesztu. Poza tą dzielnicą na Czeplu leżą miasta Szigetszentmiklós, Szigethalom, Tököl i Ráckeve oraz kilka wsi.

Północna część wyspy, należąca do Budapesztu, od XIX wieku stanowi ośrodek przemysłu ciężkiego i wielki wolnocłowy port rzeczny. Tuż na południe od granic administracyjnych Budapesztu wyspę przecina autostradowa obwodnica Budapesztu (M0) z dwoma zjazdami. Środkowa i południowa część wyspy ma charakter rolniczo-rekreacyjny. Wyspę ze stolicą łączy linia miejskiej kolei HÉV, docierająca aż do Ráckeve.

Poza dwoma mostami na autostradzie M0 Czepel z lądem łączy jeszcze pięć mostów drogowych (dwa w obrębie Budapesztu, Szigethalom-Taksony, Szigetcsép-Majosháza i Ráckeve-Peregi Dunasor). Wszystkie przebiegają nad wschodnią odnogą Dunaju. Przez główny nurt Dunaju prowadzą trzy przeprawy promowe (Százhalombatta-Tököl, Ercsi-Szigetújfalu i Adony-Lórév). Na wschodniej odnodze jest jeszcze jedna (Makád-Dömsöd).

Wyspa Czepel stanowiła centralny ośrodek państwa Węgrów powstałego po podboju Kotliny Panońskiej (honfoglalas). Nazwa wyspy pochodzi od imienia koniuszego domu Arpadów.