Cubase

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cubase
Autor Steinberg Media Technologies
System operacyjny Microsoft Windows, OS X
Pierwsze wydanie kwiecień 1989
Aktualna wersja stabilna 9.5 / 15 listopada 2017; 6 miesięcy temu
Licencja komercyjna
Rodzaj Oprogramowanie muzyczne
Strona internetowa

Cubase – oprogramowanie będące zaawansowaną cyfrową stacją roboczą do obróbki dźwięku, stworzoną przez firmę Steinberg Media Technologies. Program umożliwia nagrywanie, produkcję i miksowanie dźwięków. Wiele funkcji znanych wcześniej tylko w studiach nagraniowych jest obecnie dostępnych na komputerze przy użyciu programu Cubase[1].

Cubase to seria sekwencerów korzystająca ze standardu MIDI oraz edytor audio. Pierwsza wersja, pracująca na Atari ST, została wydana w 1989[2]. Pierwsza wersja Cubase Audio powstała w 1991 roku dla Apple Macintosh. W 1993 roku wydano wersję Cubase Audio dla Atari Falcon 030, w której zastosowano wbudowane efekty DSP funkcjonujące na 8 ścieżkach dźwięku w RTC. Późniejsze wersje dla Atari umożliwiały pracę na 16 ścieżkach w RTC.

15 stycznia 2009 Steinberg Media Technologies ogłosił pojawienie się nowej wersji programu, Cubase 5, która została wprowadzona do dystrybucji 27 stycznia 2009[3].

Najnowsza wersja programu to Cubase 8, która została wydana 3 grudnia 2014 roku. Premierze ósmej wersji towarzyszyło pojawienie się na rynku uproszczonego wydania tego oprogramowania – „artist”[4]. Wersja „artist” pojawiła się po raz pierwszy w chwili premiery szóstej odsłony Cubase.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]