Miksowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy muzyki. Zobacz też: mikser.

Miksowanie muzyki – mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dźwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.

Terminologia[edytuj]

Termin miksowanie odnosi się zwykle do jednej z trzech następujących czynności:

  1. miksowanie uprzednio dokonanego nagrania wielośladowego, przez inżyniera dźwięku w studiu nagraniowym, w celu połączenia wszystkich śladów w sygnał stereofoniczny – inaczej miksowanie śladów, miksowanie utworu, miksowanie nagrania;
  2. miksowanie instrumentów w trakcie koncertu przez realizatora dźwięku (potocznie, nieprawidłowo: akustyka) – miksowanie koncertu, miksowanie występu live;
  3. miksowanie utworów na żywo przez DJ'amiksowanie płyt.

Cel miksowania[edytuj]

Celem miksowania jest podkreślenie zalet przetwarzanego materiału muzycznego oraz połączenie śladów tak, by subiektywnie najlepiej do siebie pasowały i składały się w synergiczną całość. Cel ten osiąga się poprzez m.in.:

Szczególnie przy miksowaniu nagrań, miksujący w miarę możliwości stara się także usunąć lub ukryć ewentualne wady śladów składowych, takie jak słabą jakość brzmień i/lub instrumentów, szumy, braki warsztatowe wykonawców, kiepską akustykę studia czy nawet błędy aranżacyjne mogące utrudnić osiągnięcie atrakcyjnego, a niekiedy głośnego brzmienia w trakcie masteringu (zob. wojna głośności).

Na ten temat istnieją dwa konkurencyjne poglądy ujęte popularnymi wśród muzyków powiedzeniami padającymi w trakcie sesji nagraniowych:

  1. „(We'll) fix it in the mix" – „zajmiemy się tym podczas miksu”, „poczekajmy z tym do miksu”, „naprawimy to w trakcie miksu”;
  2. „Fix it at the source” – „popraw to u źródła”, „popraw to od razu”.

Narzędzia do miksowania[edytuj]

Głównym narzędziem służącym do łączenia sygnałów dźwiękowych, czyli miksowania, jest konsoleta mikserska. Dodatkowo stosowane są także rozmaite urządzenia elektroniczne, a w ostatnich latach bardzo często oprogramowanie komputerowe, służące podnoszeniu jakości sygnałów składowych przed ich ostatecznym zmieszaniem.

Miksowanie jako dzieło artystyczne[edytuj]

Można uznać, że miks jest nie tylko czynnością natury technicznej, lecz w pewnym sensie artystycznym dziełem (performance), którego budulcem są nagrane już dźwięki, a instrumentem (takim jak dla pianisty fortepian) – konsoleta. To podejście dotyczyć może każdego z wymienionych rodzajów miksowania.

Zobacz też[edytuj]