Miksowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy muzyki. Zobacz też: mikser.

Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dźwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.

Terminologia[edytuj | edytuj kod]

Termin "miksowanie" odnosi się zwykle do jednej z trzech następujących czynności:

  1. miksowanie uprzednio dokonanego nagrania wielośladowego przez inżyniera dźwięku w studiu, w celu połączenia wszystkich śladów w sygnał stereofoniczny - in. "miksowanie śladów", "miksowanie utworu", "miksowanie nagrania";
  2. miksowanie instrumentów w trakcie koncertu przez realizatora dźwięku (potocznie, nieprawidłowo: akustyka) - "miksowanie koncertu", "miksowanie występu live";
  3. miksowanie utworów na żywo przez DJ'a - "miksowanie płyt".

Cel miksowania[edytuj | edytuj kod]

Celem miksowania jest podkreślenie zalet miksowanego materiału muzycznego oraz połączenie śladów tak, by lepiej do siebie pasowały i sumowały się w synergiczną całość. Cel ten osiąga się poprzez m.in.:

Szczególnie przy miksowaniu nagrań, miksujący w miarę możliwości stara się także usunąć lub ukryć ewentualne wady składowych śladów (słabą jakość brzmień i/lub instrumentów, szumy, braki warsztatowe wykonawców, kiepską akustykę studia, czy nawet błędy aranżacyjne, mogące utrudnić osiągnięcie atrakcyjnego, a niekiedy głośnego brzmienia w trakcie masteringu - patrz również: "wojna głośności").

Na ten temat istnieją dwa konkurencyjne poglądy, ujęte popularnymi wśród muzyków powiedzeniami padającymi w trakcie sesji nagraniowych:

  1. "(We'll) fix it in the mix" – "zajmiemy się tym podczas miksu", "poczekajmy z tym do miksu", "naprawimy to w trakcie miksu";
  2. "Fix it at the source" – "popraw to u źródła", "popraw to od razu".

Narzędzia do miksowania[edytuj | edytuj kod]

Głównym narzędziem służącym do łączenia sygnałów czyli miksowania jest konsoleta mikserska. Dodatkowo stosowane są rozmaite urządzenia elektroniczne, a w ostatnich latach bardzo często oprogramowanie komputerowe, służące ulepszaniu jakości składowych sygnałów przed ich ostatecznym zmieszaniem.

Miksowanie jako dzieło artystyczne[edytuj | edytuj kod]

Można również powiedzieć, że miks jest nie tylko czynnością natury technicznej, ale w pewnym sensie artystycznym dziełem (performance), którego budulcem są już nagrane dźwięki, a instrumentem (takim jak dla pianisty fortepian) - konsoleta. Stwierdzenie to dotyczyć może każdego z wymienionych rodzajów miksowania.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]