Cudowna podróż (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cudowna podróż
Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige
Ilustracja
Ilustracja Johna Bauera
Autor

Selma Lagerlöf

Typ utworu

powieść dla dzieci

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Szwecja

Język

szwedzki

Data wydania

1906-1907

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1910

Przekład

Janina Mortkowiczowa

Cudowna podróż (szw. Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige) – powieść autorstwa Selmy Lagerlöf napisana w dwóch częściach w l. 1906-1907. Pierwsze polskie wydanie powieści miało miejsce już w 1910 r., tłumaczyła Janina Mortkowiczowa[1].

Akcja powieści toczy się w drugiej połowie XIX wieku. Główny bohater opowiadania – 14-letni Nils Holgersson mieszka z rodzicami w wiosce w Skanii na południu Szwecji. Chłopiec ma zły charakter, nie słucha rodziców i dręczy zwierzęta. Pewnego dnia, kiedy chłopiec nie chce pójść z rodzicami do kościoła, ojciec zgadza się, lecz nakazuje mu przeczytać wskazany fragment z Biblii. Nils zostaje sam w domu i znużony perspektywą czytania Pisma Świętego obmyśla, jaki figiel mógłby znowu spłatać. Przeszukując starą skrzynię niespodziewanie spotyka w niej krasnoludka, którego łapie i chce zamknąć w klatce. Krasnoludek zmienia go wówczas w człowieczka własnego wzrostu. Kiedy Nils wychodzi na zewnątrz, zwierzęta, które dotychczas były bezbronnymi ofiarami jego „zabaw” – teraz usiłują wziąć odwet na bezbronnym Nilsie. Z opresji ratuje go gąsior Marcin, który zabiera go w podróż, przyłączając się do stada dzikich gęsi lecących na północ – do Laponii. W trakcie tej niezwykłej podróży Nils poznaje Szwecję i przeżywa rozmaite przygody, a następnie powraca do domu całkowicie odmieniony. Wtedy krasnoludek przywraca go do pierwotnych rozmiarów.

Adaptacje filmowe[edytuj | edytuj kod]

Wyprodukowano cztery filmy lub seriale oparte na powieści – radziecki (1955), szwedzki (1962), japońsko-austriacki (1980) oraz szwedzko-niemiecki (2011)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]