Cyganka (Skamieniałe Miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cyganka Skamieniałe Miasto SM1 (2).jpg

Cyganka – jedna ze skał w rezerwacie przyrody Skamieniałe Miasto na Pogórzu Ciężkowickim w Ciężkowicach. Znajduje się w górnej części rezerwatu, na grzbiecie wzniesienia Skała, pomiędzy Basztą I.J. Paderewskiego a Grzybkiem[1].

Jest to typowy ostaniec. Zbudowany jest z piaskowca ciężkowickiego płaszczowiny śląskiej Karpat Zewnętrznych. Piaskowiec ten powstał w wyniku sedymentacji około 58 – 48 mln lat temu na dnie Oceanu Tetydy. W okresie polodowcowym piaskowce ulegały selektywnemu wietrzeniu. Najbardziej na wietrzenie narażone były płaszczyzny spękań ciosowych, przetrwały fragmenty najbardziej odporne na wietrzenie, i to doprowadziło do powstania różnorodnych, izolowanych od siebie form skałkowych[2].

Cyganka ma wysokość ok. 5 m. Nie wiadomo dokładnie od czego pochodzi jej nazwa, przypuszcza się, że od tego, iż oszukuje („cygani”) swoim kształtem – z powodu nieokreślonego kształtu każdy widzi w niej co innego[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wiesław Szura, Wiesław Ziomek: Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Tuchów: Mała Poligrafia Redemptorystów w Tuchowie. ISBN 978-837631-524-9.
  2. Władysław Łoboz. Skalne atrakcje polskich Karpat. Cz., II. Pogórza. [dostęp 2015-03-18].
  3. Skamieniałe Miasto. Legendy. [dostęp 2015-03-23].