Cykl lityczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Schemat porównujący cykl lityczny (A) z cyklem lizogennym (B)

Cykl lityczny – cykl życiowy bakteriofaga polegający na zakażeniu bakterii, produkcji nowych cząstek fagowych, rozpadzie bakterii i uwolnieniu nowych bakteriofagów.

Etapy cyklu litycznego[edytuj]

Etap pierwszy: adsorpcja - przyczepienie bakteriofaga do ściany komórkowej bakterii. Aby przedostać się przez ścianę komórkową wirusy wykorzystują receptory obecne na powierzchni komórki albo za pomocą swoich białek przebijają ścianę komórkową.
Etap drugi: penetracja - kapsyd pozostaje na zewnątrz, a materiał genetyczny wirusa jest wstrzykiwany do cytoplazmy gospodarza, gdzie wykorzystuje mechanizmy komórek gospodarza do produkcji nowych cząsteczek wirusa. W przypadku wirusów DNA ich DNA jest transkrybowane na RNA, a następnie na jego matrycy powstają białka. Jedno z pierwszych białek, które ulega translacji służy do zniszczenia DNA bakterii. Retrowirusy wykorzystują enzym odwrotną transkryptazę do przepisania RNA na DNA, które następnie znów jest transkrybowane na RNA. Kolejny etap to składanie nowych wirusów - kopii wirionu, który zaatakował komórkę.
Etap trzeci: uwolnienie - komórka gospodarza ulega rozpadowi (lizie - stąd nazwa cykl lityczny), a kopie wirusa wydostają się na zewnątrz. Niektóre wirusy nie powodują rozpadu komórki, ale uwalniane są stopniowo.

Zobacz też[edytuj]