Przejdź do zawartości

Cyryk i Julita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święci
Cyryk i Julita
męczennicy
Ilustracja
Data i miejsce śmierci

ok. 305
Tars

Czczeni przez

Kościół katolicki, Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

16 czerwca (kat.),
15/28 lipca (praw.)

Cyryk i Julita (zm. ok. 305 w Tarsie) – męczennicy chrześcijańscy, święci katoliccy i prawosławni. Cyryk (również Kwiryk, Cyr, Cyriak)[1] był synem Julity.

Święci Cyryk i Julita oraz historia ich życia na XVII-wiecznej ikonie.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Julita ze swoim trzyletnim synem Cyrykiem i dwoma służącymi uciekli przed prześladowaniami z Ikonium do Tarsu.[2] Jednak tam zostali zidentyfikowani jako chrześcijanie.[2] W związku z wyznawaną wiarą, Julitę poddano torturom, a w tym czasie Cyryka na kolanach trzymał gubernator Tarsu.[2] Dziecko podrapało twarz gubernatora oraz wyznało wiarę chrześcijańską[3], co tak rozgniewało gubernatora, że rzucił Cyrykiem o schody, powodując jego śmierć.[2] Następnie Julita została ścięta.[2] Ciała Julity i Cyryka wyrzucono poza miasto, na stertę ciał należących do przestępców. Jednak w tajemnicy dwie służące odnalazły ich zwłoki i pochowały na pobliskim polu.[1]

Kult[edytuj | edytuj kod]

Wspomnienie liturgiczne świętych Cyryka i Julity w Kościele katolickim obchodzone jest 16 czerwca.[4] Kościoły wschodnie wspominają męczenników 15 lipca[3][5], tj. 28 lipca według kalendarza gregoriańskiego.

W ikonografii święci Cyryk i Julita często przedstawiani są razem podczas męczeństwa. Cyryk przedstawiany jest jako małe dziecko rzucone na ziemię.[1]

Istnieją miejsca nazwane na cześć Cyryka w Europie i na Bliskim Wschodzie – Cyryk to Saint-Cyr występujący w wielu francuskich toponimach. Kult tych świętych był silny we Francji po tym, jak św.Amator biskup Auxerre, sprowadził ich relikwie z Antiochii w IV wieku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Św. Cyryk z Iconium. [dostęp 2019-03-23].
  2. a b c d e Martyr Julita (Ulita) of Tarsus. Orthodox Church in America. [dostęp 2019-03-23]. (ang.).
  3. a b Męcz. Julita. cerkiew.pl. [dostęp 2019-03-23].
  4. J.P. Kirsch: Sts. Quiricus and Julitta. The Catholic Encyclopedia. New Adven. [dostęp 2019-03-23]. (ang.).
  5. podwójne datowanie

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]