Cystografia mikcyjna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cystografia mikcyjna (cystouretrografia mikcyjna, CUM; ang. voiding cystourethrogram, VCUG; ang. micturating cystourethrogram, MCUG) – badanie radiologiczne układu moczowego pozwalające na wykrycie wad jego budowy.

Wskazania[edytuj | edytuj kod]

Badanie cystograficzne wykonuje się u pacjentów:

  • po zakażeniu układu moczowego
    • po każdym zakażeniu u wszystkich noworodków i niemowląt
    • po ciężkich zakażeniach u starszych dzieci (ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek)
    • w przypadku nawracających zakażeń układu moczowego
  • w przypadku wad wykrytych w innych badaniach obrazowych (USG, scyntygrafia, urografia)
  • z moczeniem nocnym

Przebieg badania[edytuj | edytuj kod]

Badanie polega na założeniu cewnika do pęcherza moczowego (cewnikowanie pęcherza moczowego). Następnie poprzez cewnik podawany jest roztwór środka kontrastującego. Po napełnieniu pęcherza moczowego cewnik jest usuwany i dalsza część badania wykonywana jest w czasie mikcji.

W trakcie badania ocenia się widoczne dzięki kontrastowi zarysy pęcherza moczowego i dróg moczowych. Określa się również prawidłowość opróżniania pęcherza moczowego w czasie mikcji. Badanie pozwala określić czy nie następuje nieprawidłowy wsteczny przepływ środka kontrastującego do moczowodów i do nerek. W czasie badania kamera rentgenowska pozwala na podgląd obrazu w czasie rzeczywistym, co pozwala na ocenę dynamiczną oraz ewentualne modyfikacje przebiegu badania.

Aby udokumentować przebieg badania i ewentualne stwierdzone nieprawidłowości wykonuje się zdjęcia rentgenowskie. Konieczne jest wykonanie zdjęcia pełnego pęcherza moczowego, momentu mikcji oraz wyglądu dróg moczowych po mikcji. Najczęściej wykonuje się 3-4 zdjęcia, ale w zależności od przebiegu badania i zaobserwowanych nieprawidłowości ich ilość może zostać zwiększona.

Powikłania[edytuj | edytuj kod]

„Powikłania cystografii mikcyjnej obejmują zakażenia układu moczowego, hematurię, zapalenie pęcherza moczowego, dysfunkcja oddawania moczu z potrzebą stałego cewnika, lęk przed oddawaniem moczu tzw. paruresis, nykturia oraz zaprzestanie oddawania moczu. W literaturze trauma psychologiczna wynikająca z badania cystografii mikcyjnej u dzieci równa się traumą wynikającą z gwałtu, szczególnie u dziewczynek.”[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anoush Azarfar i inni, Oral Midazolam for Voiding Dysfunction in Children Undergoing Voiding Cystourethrography: A Controlled Randomized Clinical Trial, „Nephro-urology Monthly”, 6 (3), 2014, DOI10.5812/numonthly.17168, ISSN 2251-7006, PMID25032141, PMCIDPMC4090665 [dostęp 2018-05-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.