Zdjęcie rentgenowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „RTG”. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Zdjęcie rentgenowskie dłoni z poprzecznym złamaniem szyjki piątej kości śródręcza

Zdjęcie rentgenowskie, rentgenogram[1], potocznie rentgen, prześwietlenie, w skrócie RTG[2], rtg.[3] – dwuwymiarowy obraz zarejestrowany podczas prześwietlania[4] wiązką promieniowania rentgenowskiego organów osoby poddanej rentgenografii[5][6], która jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych w medycynie.

Pierwsze zdjęcie rentgenowskie całego ciała ludzkiego wykonał 1 lipca 1934 roku Arthur Fuchs z amerykańskiej firmy Kodak[7].

Zasada powstawania[edytuj]

Ze względu na bardzo dużą przenikliwość promieniowania rentgenowskiego przechodzi ono częściowo przez ciało pacjenta, a następnie przez błonę fotograficzną, gdzie jest rejestrowane w postaci obrazu. Promieniowanie, które nie zostanie całkowicie pochłonięte przez tkanki pacjenta, spowoduje zaczernienie błony fotograficznej, a im większą część promieniowania zatrzymają tkanki, tym mniejsze będzie zaczernienie na błonie.

Powstające w ten sposób zdjęcie jest negatywem i w takiej formie zdjęcia są wywoływane i analizowane przez lekarza. Do opisu negatywu stosuje się pojęcia przejaśnienie i zacienienie, jednak w przeciwnych znaczeniach tych słów (ze względu na naturę negatywu). Przejaśnienie to – analogicznie do światła widzialnego – miejsce, gdzie dotarła do błony duża ilość promieniowania, a więc gdzie powstało zaczernienie błony; natomiast zacienienie (tak jak gdy światło widzialne nie dociera do błony fotograficznej i powstaje zaciemnienie, tj. cień) to miejsce, gdzie tkanki zaabsorbowały dużą część promieniowania i ono nie dotarło do błony, a więc zaczernienie nie wystąpiło (lub jest znikome) i błona jest w tym miejscu biała (lub jasnoszara). Kość wykazuje znacznie większą zdolność absorpcji (pochłaniania) promieniowania niż otaczające ją tkanki miękkie, dzięki czemu widoczna jest na kliszy jako miejsce niezaczernione.

Promieniowanie jonizujące, jakim jest promieniowanie rentgenowskie, ulega rozproszeniu komptonowskiemu. Zjawisko to zmniejsza kontrast obrazu, zacierając granicę między tkanką miękką a kością.

W celu lepszego zobrazowania niektórych struktur stosuje się środki kontrastujące, popularnie zwane kontrastami.

Błona fotograficzna używana do zdjęć RTG jest mało czuła na promieniowanie Röntgena, dlatego za błoną w kasecie rentgenowskiej umieszczony jest ekran fluorescencyjny, w którym pod wpływem promieniowania rentgenowskiego powstaje światło widzialne, co wzmacnia kontrast zdjęcia.

W początkach radiografii zamiast błony fotograficznej używano – podobnie jak w fotografii – szklanych płytek pokrytych światłoczułymi związkami srebra, stąd potoczna (choć niepoprawna obecnie) nazwa „klisza”.

Badania rentgenowskie nie są obojętne dla zdrowia, ponieważ około 99% promieniowania jest pochłaniane przez organizm.

Litery L, P i R na zdjęciu[edytuj]

Ze względu na naturę zdjęcia, które jest rzutem obiektu trójwymiarowego na płaszczyznę, a ponadto można je oglądać i z jednej i z drugiej strony, pojawia się problem z rozróżnieniem, z której strony należy patrzeć na zdjęcie. W tym celu w obszarze robionego zdjęcia umieszcza się szablon z niesymetryczną literką (taką, którą można odczytać tylko w jednej pozycji), najczęściej L, P lub R. Litery te oznaczają strony (lewa, prawa, z ang. right) obiektu badanego. Czasem używa się skrótów łacińskich Sin (sinister – lewa) i Dx (dexter – prawa). Znaczniki strony lewej są czworokątne, czerwone (na zdjęciu koloru nie widać), a strony prawej są okrągłe i koloru zielonego.

Przykładowe zdjęcia rentgenowskie[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.