Czerwiec kaktusowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czerwiec kaktusowy
Dactylopius coccus
(Costa, 1835)
Ilustracja
Samica (z lewej) i samiec (z prawej) czerwca kaktusowego
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd pluskwiaki
Nadrodzina czerwce
Rodzina Dactylopiidae
Rodzaj Dactylopius
Gatunek czerwiec kaktusowy

Czerwiec kaktusowy (Dactylopius coccus) – owad z gatunku pluskwiaków podrzędu Sternorrhyncha, z którego pozyskuje się czerwony barwnik koszenilę. Pluskwiak ten zamieszkuje część tropikalną Ameryki Południowej i Meksyku; żyje na kaktusach z rodzaju opuncji, żywiąc się sokami owocowymi i składnikami pokarmowymi rośliny.

Owad ten produkuje kwas karminowy, który odstrasza drapieżniki. Kwas karminowy występuje w ilości 17-24%; może być wyekstrahowany z ciała owada i jego jaj, zmieszany z solami glinu lub wapnia w celu wytworzenia barwnika karminowego stosowanego w barwieniu żywności i kosmetyków[1].

Koszenila była używana w Ameryce Środkowej w XV wieku do barwienia tkanin i stała się ważnym produktem eksportowym w czasach kolonializmu. Produkcja tego naturalnego barwnika uległa zmniejszeniu pod koniec XIX wieku, gdy odkryto sztuczne pigmenty i barwniki takie jak alizaryna. Obawy dotyczące bezpieczeństwa stosowania syntetycznych dodatków do żywności powodują, że rośnie popularność naturalnych barwników koszenilowych, sprawiając, że ich produkcja stała się znowu opłacalna[2], a Peru stało się ich największym światowym eksporterem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A history of cochineal. [dostęp 2011-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-06)].
  2. Liberato Portillo M., Ana Lilia Vigueras G.: Natural Enemies of Cochineal (Dactylopius coccus Costa): Importance in Mexico. [dostęp 2011-08-18].