Czerwona plamistość śliwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Porażone liście śliwy
Porażone liście śliwy
Plama na listku tarniny

Czerwona plamistość śliwy (ang. leaf blotch of plum[1]) – choroba śliw wywołana przez grzyba Polystigma rubrum[2].

Objawy i szkodliwość[edytuj | edytuj kod]

Choroba występuje na śliwie domowej, lubaszce, ałyczy i tarninie powodując plamistość liści. Pierwsze objawy pojawiają się w czerwcu[3]. Początkowo są to plamy żółtawo-brązowe, szybko jednak stają się pomarańczowe, a potem czerwonobrązowe Tkanka liścia w obrębie plam jest zgrubiała, początkowo mięsista, później stwardniała, same zaś plamy otoczone są ciemniejszą obwódką. Pod plamami na dolnej stronie liścia można dostrzec czarne punkciki – są to owocniki grzyba[4]. Rozwój porażonych liści ulega zahamowaniu i opadają z drzewa wcześniej, niż liście zdrowe[3].

Jest to choroba o niewielkiej szkodliwości[2].

Rozwój patogena[edytuj | edytuj kod]

Patogen zimuje w porażonych, opadłych liściach. W okresie od ich opadnięcia do wiosny w liściach tych rozwijają się owocniki stadium płciowego (askospory). Od marca do początku lipca zarodniki te rozsiewają się, infekując młode liście śliw. Następuje to podczas opadów deszczu. W porażonych liściach w obrębie plam wytwarzane są zarodniki stadium bezpłciowego (konidia). Nie posiadają one jednak zdolności infekcyjnych, dzięki czemu nie dochodzi do infekcji wtórnych[3].

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ patogen zimuje w opadłych liściach, należy je wygrabiać spod drzew i niszczyć. W rejonach, w których choroba występuje corocznie w dużym nasileniu, profilaktycznie zwalcza się ją poprzez opryskiwanie drzew fungicydami miedziowymi lub ditiokarbaminianowymi. Zabiegi wykonuje się w okresie wysiewu zarodników konidialnych, czyli od marca do czerwca[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. EPPO Global Database. [dostęp 2018-02-16].
  2. a b Joanna Marcinkowska: Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii. Warszawa: PWRiL, 2012. ISBN 978-83-09-01048-7.
  3. a b c d Marek Grabowski: Choroby drzew owocowych. Kraków: Wyd. Plantpress, 1999. ISBN 83-85982-28-0.
  4. Fungi of Great Britain and Ireland. Polystigma rubrum. [dostęp 2018-02-16].