Przejdź do zawartości

Cztery barwy Oi! Vol. 1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cztery barwy Oi! Vol. 1
Wykonawca kompilacji
różni wykonawcy
Wydany

2005

Gatunek

Oi!

Wydawnictwo

Korsarz Oi! Records

Cztery barwy Oi! Vol. 1album muzyczny zawierający utwory czterech polskich wykonawców grających muzykę z gatunku Oi!. Wydawcą była wytwórnia Korsarz Oi! Records. Album został wydany w 2005 r. w nakładzie kilkudziesięciu sztuk.

Historia i album[edytuj | edytuj kod]

Album „Cztery barwy Oi! Vol. 1” wydany został w 2005 r. przez wytwórnię „Korsarz Oi! Records”[1][2]. Pomysł i idea dotyczące wydania takiego albumu związane były z dominującą wówczas w środowisku opinią o kiepskim stanie polskiego Oi!, dodatkowo podsycaną zalewem muzyki tego gatunku pochodzącej z „zachodu”. Ten album miał pokazać, że taka opinia nie jest do końca słuszna, a istniejące i tworzące w Polsce kapele mają sporo do zaoferowania[3]. Muzyka została zamieszczona na płycie kompaktowej. Objęła 24 wybrane utwory muzyczne[1][3]. Nakład wyniósł kilkadziesiąt egzemplarzy[3] (do 100 kopii[1]). Było to bowiem nieoficjalne wydanie albumu kompilacyjnego w nakładzie limitowanym[1] (wydawnictwo niskonakładowe[3]). Album ma przypisany identyfikator Korsarz Oi! Records – CD 001[1].

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

W albumie zamieszczono utwory czterech polskich zespołów muzycznych należących do sceny Oi! (przy czym w albumie znajduje się po sześć utworów każdego z tych zespołów). Są to następujące zespoły muzyczne[1][3][4]:

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Twórczość wszystkich zespołów zaprezentowanych w ramach albumu zaliczana jest do gatunku muzycznego identyfikowanego jako Oi!. Mimo to każdy z tych zespołów prezentuje własne, indywidualne i do pewnego stopnia charakterystyczne dla siebie podejście do muzyki i tematu przewodniego. I nie stoi na przeszkodzie temu ta sama konwencja grania przez wszystkie z nich, dzięki czemu tworzona muzyka przez każdy z zespołów różni się zdecydowanie od pozostałych. Wszystkie wybrane do albumu utwory były wcześniej udostępnione w wydanych przez poszczególne zespoły albumach lub nieoficjalnych wydaniach[3].

Sześć utworów zespołu The Real Horrorshow[3] pochodziło z wydanego na kasecie magnetofonowej albumu „Ultra Kuku”[3][6] z 1996 r.[6]. Charakterystyczną pod względem muzycznym cechą tej kapeli jest umiejętne łączenie w twórczości muzyki Oi! i ska[3]. Następny z listy zespół Rezystencja, to zespół już ówcześnie o ugruntowanej pozycji[3]. Na tej składance zamieszczono utwory pochodzące z albumu „To jest nasza muzyka”, wydanym na kasecie magnetofonowej[a][3][7] w 1998 r.[7]. Nowością dla tego materiału było włączenie do tworzonych kompozycji nowego wówczas dla zespołu instrumentusaksofonu[3]. Trzeci z zespołów – Zbeer – znany jest z żywiołowej muzyki, która łączy Oi! z elementami hardcore. Sama muzyka emanuje młodzieńczą werwą i ciekawymi pomysłami[3]. Prezentowane nagrania pochodzą z pierwszego albumu wydanego na kasecie magnetofonowej w 2000 r. zatytułowanego „Time To Unite”[8]. Najmniej znanym ówcześnie zespołem z czwórki kapel prezentowanych w albumie była ostatnia na liście formacja 4 Packers. Prezentowane utwory były wcześniej – do czasu tego wydawnictwa – udostępnione jedynie w postaci nieoficjalnych kopii płyt CDr[b]. Prezentowana przez zespół muzyka to Oi! na przyzwoitym poziomie, bez szczególnych wzlotów czy kompilacji z innymi rodzajami muzyki[3].

Podsumowaniem tej kompilacji na tamte lata było stwierdzenie, że ... w zalewie zachodnich kapel Oi! polskie grupy wyróżniają się znacząco i nie mamy się czego wstydzić[3].

Utwory[edytuj | edytuj kod]

Utwory[1][4]
lp wykonawca tytuł czas
1 The Real Horrorshow '77
2 The Real Horrorshow Piwo
3 The Real Horrorshow Honor Gangstera
4 The Real Horrorshow Durango '95
5 The Real Horrorshow Miasta
6 The Real Horrorshow Zagłębie Sosnowiec
7 Rezystencja Nasza Muzyka
8 Rezystencja Błędne Koło
9 Rezystencja Majkel Dżekson
10 Rezystencja Ustroń
11 Rezystencja Piłka Nożna
12 Rezystencja Psychoza Nienawiści
13 Zbeer Bistro
14 Zbeer Natalka
15 Zbeer Bootboy
16 Zbeer Taki Właśnie Jestem
17 Zbeer Podwórko
18 Zbeer Robotniczy Song
19 4 Pakers Powrót Na Ulicę
20 4 Pakers Grunwald
21 4 Pakers Na Ulicach
22 4 Pakers To My
23 4 Pakers Matrix
24 4 Pakers Zjednoczenie

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W tym samym roku 2005 album Rezystencji pod tytułem „To Jest Nasza Muzyka” został wydany także na płycie kompaktowej[9].
  2. Autor tej recenzji pominął przy tym fakt, że dwa utwory zespołu 4 Packers: „Powrót Na Ulicę” i „Grunwald“ były wcześniej zaprezentowane na splicie wydanym w 2000 r., na którym prezentowane były także inne utwory tego zespołu oraz kompozycje zespołu Lumpex 75. Album nosił tytuł „4Pakers Vs Lumpex'75”[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i discogs.com Cztery Barwy Oi! Vol.1 ↓, Release Code: [r3019816].
  2. Encyklopedia Polskiego Punk Rock'a 2013 ↓, /2013/08/va-cztery-barwy-oi-vol-1-cd-r-korsarz.html.
  3. a b c d e f g h i j k l m n o p Encyklopedia Polskiego Punk Rock'a 2013 ↓, Wkładka.
  4. a b c d Encyklopedia Polskiego Punk Rock'a 2013 ↓, Okładka tylna.
  5. discogs.com Horrorshow ↓, Artist Code: [a1724355].
  6. a b discogs.com Horrorshow – Ultra Kuku ↓, Release Code: [r3281503].
  7. a b discogs.com Rezystencja – To Jest Nasza Muzyka ↓, Release Code: [r4009153].
  8. discogs.com Zbeer – Time To Unite ↓, Release Code: [r3299474].
  9. discogs.com Rezystencja – To Jest Nasza Muzyka CD ↓, Release Code: [r2682752].
  10. discogs.com 4Pakers Vs Lumpex'75 ↓, Release Code: [r9786854].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]