Dżabal Marra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dżabal Marra
Marrah Mountains
Ilustracja
Zewnętrzna i wewnętrzna kaldera wygasłego wulkanu Deriba
Kontynent

Afryka

Państwo

 Sudan

Najwyższy szczyt

Deriba
(3042 m n.p.m.)[1]

Położenie na mapie Sudanu
Mapa konturowa Sudanu, po lewej nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Dżabal Marra”
13°02′39″N 24°22′04″E/13,044167 24,367778

Dżabal Marra (arab. جبل مرة, tłum. złe góry) – łańcuch wulkanicznych szczytów tworzących masyw wznoszący się ponad 3000 m n.p.m. Położony jest w centralnej części Darfuru w Sudanie. Jego najwyższym wzniesieniem jest Deriba. W wyższych partiach masywu znajduje się niewielki obszar o umiarkowanym klimacie z dużą ilością opadów i stałymi źródłami wody[2].

Ostatnią erupcję zanotowano ok. 1500 r. p.n.e. Centrum aktywności była Deriba. Zapadnięcie się kaldery wywołało erupcję pumeksu i lawin piroklastycznych, które dotarły na odległość ponad 30 km od wulkanu[3]. Najważniejszym elementem wielkiego pola wulkanicznego Dżabal Marry jest młoda kaldera Deriba. Kaldera, która ma 5 km średnicy i jest położona na południowym krańcu pola wulkanicznego, powstała w czasie erupcji około 3500 lat temu. Pole wulkaniczne pokrywa dużą część Dżabal Marry i zawiera dawne pola lawy bazaltowej pokryte grubymi warstwami osadów pochodzących ze spływów piroklastycznych. Północną część pola tworzą stożki lawy trachitowej, grzbiety tworzące ostańce, młode bazaltowe scoria i potoki lawy. Erupcje popiołów z kaldery Deriba mogły zachodzić jeszcze na początku czasów historycznych (Burton i Wickers, 1966). Aktywne fumarole obserwowane były na bokach małych stożków wewnątrz kaldery.

Zdjęcie satelitarne z NASA World Wind

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jabal Marrah, Sudan. peakbagger.com.
  2. de Waal, Alex, Famine that Kills: Darfur, Sudan, Oxford University Press (Revised edition), 2005, ISBN 0-19-518163-8, p. 36
  3. Jebel Marra: Eruptive History.