Przejdź do zawartości

Dżami al-Fana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dżami al-Fana
‏جامع الفنا‎
ilustracja
Państwo

 Maroko

Miejscowość

Marrakesz

Położenie na mapie Maroka
Mapa konturowa Maroka, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dżami al-Fana”
31,625971°N 7,989098°W/31,625971 -7,989098
Dżami al-Fana
Plac w nocy
Plac w ciągu dnia
Plac Dżami al-Fana wieczorem, w głębi Meczet Kutubijja
Plac Dżami al-Fana wieczorem, stragany z owocami
Plac Dżami al-Fana, opowiadacz bajek
Plac Dżami al-Fana, taniec z sokołem

Dżami al-Fana (arab. ‏جامع الفنا‎, fr. Jemaa El Fna) – największy plac w marrakeskiej medynie, a zarazem największa atrakcja turystyczna miasta.

Od 2001 roku wpisany wraz z całym zabytkowym centrum Marrakeszu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2001 roku przestrzeń kulturowa placu została proklamowana Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości, a w 2008 roku wpisana na Listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO[1].

Nie wiadomo dokładnie, jak powstał. Także pochodzenie nazwy nie jest znane, uważa się, że oznacza ona „plac bez meczetu” lub „zgromadzenie umarłych”, które nawiązywać ma do targów niewolników i egzekucji, jakie odbywały się tutaj aż do XIX wieku.

Na placu co wieczór odbywa się wielki targ ze straganami restauracyjnymi. Wokół nich gromadzą się kuglarze, berberyjscy opowiadacze legend i historii, bębniarze, muzycy gnawa, zaklinacze węży, samozwańczy uzdrawiacze i dentyści.

Występy trwają zwykle do północy i cieszą olbrzymią popularnością wśród turystów.

Dżami al-Fana stał się popularny poza granicami kraju dzięki ruchowi hippisowskiemu; jego członkowie licznie ściągali do Maroka w latach siedemdziesiątych wabieni ogólnodostępnym kifem – tutejszą marihuaną oraz w poszukiwaniu egzotycznych wrażeń.

28 kwietnia 2011 roku w mieszczącej się przy placu popularnej restauracji Argana doszło do zamachu bombowego. Przebrany za turystę terrorysta pozostawił w restauracji gitarę wypełnioną materiałami wybuchowymi, którą następnie zdetonował zdalnie. W zamachu zginęło 17 osób a 21 zostało rannych. Powiązany z Al-Kaidą zamachowiec został skazany na karę śmierci[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UNESCO ICH: Carnival of Binche. [dostęp 2013-11-18]. (ang.).
  2. Kara śmierci dla sprawcy zamachu z Marakeszu. wprost.pl, 2011-10-28. [dostęp 2012-05-14].