DOCSIS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

DOCSIS (ang. Data Over Cable Service Interface Specification) standard transmisji danych w istniejących hybrydowych sieciach kablowych HFC. DOCSIS opisuje standard stosowany przede wszystkim w USA, podczas gdy EURODOCSIS to system stosowany głównie w Europie, choć wiele sieci stosuje DOCSIS również na starym kontynencie.

Podstawy[edytuj | edytuj kod]

Najpopularniejszym zastosowaniem jest udostępnienie abonentom sieci kablowej dostępu do sieci Internet. DOCSIS jest niezwykle elastycznym standardem, z dużą przyszłością (szybkość transmisji w sieci kablowej to obecnie nawet 1 Gb/s).

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1997 r. CableLabs przedstawiło specyfikację interfejsu transmisji danych w sieciach kablowych. Producenci sprzętu w 1998 r. uczestniczyli w teście mającym na celu potwierdzenie współpracujących ze sobą w ramach standardu DOCSIS. W 1999 r. wydano pierwsze certyfikaty - dla modemów kablowych oraz zaświadczenia o kwalifikacji CMTS-ów. Początkowo ceny modemów utrzymywały się na poziomie $300, obecnie spadły do $30. W ten sposób określono wersję 1.0 standardu DOCSIS. DOCSIS był dalej rozwijany - powstały jego wersje 1.1 i 2.0, obecnie zakończono prace nad wersją 3.0. Od października do grudnia 2007 roku w Wielkiej Brytanii trwały testy DOCSIS 3.0 o przepustowości 50 Mbps. 21 września 2009 pierwszy polski duży operator wprowadza do oferty łącza wykorzystujące DOCSIS 3.0[1]. Od 2013 r. trwają prace nad standardem DOCSIS 3.1, który będzie oferował przepustowość pobierania nawet do 10Gb/s.

Technika[edytuj | edytuj kod]

DOCSIS opiera się na cyfrowej transmisji do i od klienta, który wyposażony jest w modem kablowy. W centralnym punkcie dystrybucyjnym sieci kablowej, zwanym stacją czołową, znajduje się urządzenie CMTS (ang. Cable Modem Termination System). Urządzenie to stanowi serce systemu. Od strony sieci kablowej wyposażone jest w interfejsy umożliwiające transmisję do klienta (tzw. port Downstream - DS) oraz odbierające (tzw. port Upstream - US). W domenie MAC DOCSIS spotykamy zwykle jeden port DS i np. 4, 6 lub 8 portów US. W nowszej wersji - 3.0 - dokonano połączenia logicznego wielu portów DS w jeden logiczny kanał. Oznacza to że szerokość współdzielonego pasma wynosić może setki Mb, w zależności od ilości połączonych DS. Analogiczne podobną technikę stosuje się dla US. Ostatnia specyfikacja umożliwia łączenie do 8 kanałów (tzw. channel bonding) do klienta (DS) i 4 od klienta (US). Przy najszybszej dostępnej modulacji kanału dosyłowego (DS) QAM256 i szerokości kanału 8MHz (EuroDOCSIS) umożliwia to dostarczenie do modemu klienta strumienia danych na poziomie 400 Mbps.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. MediaSwiat || aktualności || wortal informacyjny, www.mediaswiat.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]