Darß

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wydmy na Darß

Darß (Darss) – środkowa część półwyspu Fischland-Darß-Zingst leżącego na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Półwysep znajduje się w powiecie Vorpommern-Rügen w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Nazwa Darß była wcześniej używana także jako nazwa całego półwyspu.

Zachodnie wybrzeże Darß
Fischland, Darß, ZIngst

Na północnym krańcu Darss znajduje się latarnia morska Darßer Ort, która jest jednocześnie oddziałem muzeum morskiego w Stralsund. Tam też najlepiej można zauważyć procesy tworzące rzeźbę wybrzeża. W ciągu setek lat budulec był przemieszczany z południa tworząc rozciągnięte plaże piaskowe na północnym wybrzeżu Darß i półwyspu Zingst zmieniając jednocześnie florę i faunę parku narodowego.

Dawniej Darß słynął ze swojej dzikiej puszczy – do 1945 roku żyły tu ostatnie niemieckie żubry, przesiedlone tu w latach trzydziestych XX wieku. Hermann Göring, a później Erich Honecker urządzali tu polowania. Obecnie duże części tego terytorium są pod ochroną i stanowią część Parku Narodowego "Vorpommersche Boddenlandschaft".

Turystyka jest znaczącym czynnikiem ekonomicznym dla tego regionu, a po zjednoczeniu Niemiec odgrywa coraz to większą rolę. Darß odwiedza latem i zimą wielu turystów,jest to ostatnio bardzo modne miejsce.

Toponimia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Darß pochodzi od połabskiego słowa drači, oznaczającego cierniste krzewy[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Günter Wermusch, Das Vineta Rätsel, Boddin 2011, s. 119.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]