Dariusz Miliński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dariusz Miliński (ur. 10 lipca 1957 w Cieplicach Śląskich-Zdroju) – polski malarz, scenograf i twórca plakatów. Jego obrazy to głównie portrety ludzi, utrzymane w stylistyce quasi-realistycznej, po części bajkowe, osadzone w wiejskim krajobrazie. Ten specyficzny tworzony przez artystę klimat bywa porównywany do prac Boscha czy Breugla[1].

Artysta ma na koncie ponad dwieście wystaw indywidualnych, w tym w prestiżowych galeriach, jak na przykład chicagowska "1756" w dzielnicy Lincoln Park.

Przez szerszą publiczność kojarzony jest najczęściej z plakatami do filmów. Jest autorem plakatów do filmów Edi i Mój Nikifor.

Bohater filmu Wpinanie księżyca zrealizowanego w reżyserii Andrzeja B. Czuldy w 2001 roku, produkcja Wytwórnia Filmów Oświatowych dla Telewizji Polonia.

Mieszka we wsi Pławna Dolna, gdzie posiada pracownię, którą nazywa "przedsiębiorstwem artystycznym". Ma opinię oryginała dzięki czerwonym włosom, chodzeniu w spodniach-bojówkach i noszeniu sznurków koralików. Twierdzi, że nie chce i nie zamierza wydorośleć. Stąd też przydomek artysty – "Cudak z Pławnej".

Buduje własną kopię Arki Noego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]