Darwinka mała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Darwinka mała
Geospiza fuliginosa[1]
Gould, 1837
Darwinka mała
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd ptaki neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina tanagrowate
Rodzaj Geospiza
Gatunek darwinka mała
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Darwinka mała[3] (Geospiza fuliginosa) – gatunek niewielkiego ptaka z rodziny tanagr (Thraupidae). Jest endemitem występującym tylko na Galapagos. Jest rozprzestrzeniony na terenach leśnych i krzewiastych większości wysp z tego archipelagu. Odżywia się głównie małymi nasionami i pasożytami znajdywanymi w skórze żółwi i jaszczurek.

Darwinka mała należy do zięb Darwina, grupy blisko spokrewnionych ptaków żyjących na wyspach Galapagos.

Wygląd zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]

Darwinka mała jest najmniejszym gatunkiem należącym do zięb Darwina, o długości ciała 10-10,5 cm i masie ciała 12–17 g[4]. Ma krótki, ostro zakończony dziób, z lekko zakrzywioną górną częścią. Samce są czarne, natomiast samice oraz młode są brązowe z pokrytą plamkami dolną częścią ciała.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten jest szeroko rozpowszechniony na większości wysp z archipelagu poza wyspami: Genovesa, Wolf i Darwin Jest najczęściej spotykany na terenach przybrzeżnych, ale w trakcie sezonu godowego przemieszcza się w stronę regionów wyżynnych.

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Darwinka mała jest wszystkożerna, ale preferuje pokarm pochodzenia roślinnego. Żeruje na ziemi i w niskich zaroślach, szukając nasion, pączków, kwiatów, liści czy sporadycznie owadów. Wykazuje zależności symbiotyczne z żółwiami oraz iguanami, wyjadając pasożyty z ich skóry.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geospiza fuliginosa, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. BirdLife International 2012, Geospiza fuliginosa [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2015-4 [dostęp 2016-01-30] (ang.).
  3. P. Mielczarek, M. Kuziemko: Podrodzina: Coerebinae d'Orbigny & Lafresnaye, 1838 - cukrzyki - Dome-nesting tanagers (wersja: 2015-10-31). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-01-30].
  4. A. Jaramillo, D.A. Christie: Small Ground-finch (Geospiza fuliginosa). W: J. del Hoyo, A. Elliott, J. Sargatal, D.A. Christie, E. de Juana (red.): Handbook of the Birds of the World Alive. Barcelona: Lynx Edicions, 2016. [dostęp 2016-01-30]. (ang.)