David Casa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
David Casa
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 16 listopada 1968
Valletta
Zawód polityk, urzędnik państwowy
Stanowisko poseł do Parlamentu Europejskiego
Partia Partia Narodowa

David Casa (ur. 16 listopada 1968 w Valletcie) – maltański polityk i urzędnik państwowy, poseł do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początkowo zaangażowany w działalność związkową w ramach Konfederacji Maltańskich Związków Zawodowych. Pracował w Banku Valletta, najstarszym i największym banku na Malcie. W 1987 został członkiem komitetu wykonawczego Union of Bankers. Od 1990 zatrudniony w administracji rządowej, blisko współpracował z późniejszym prezydentem Guido de Marco, będąc jego osobistym asystentem i doradcą, gdy ten pełnił funkcje ministra spraw zagranicznych i wicepremiera. W 2001 założył ruch Yes to Europe Movement, który prowadził szeroką kampanię mającą na celu zachęcanie do poparcia członkostwa Malty w Unii Europejskiej w referendum przedakcesyjnym. Prowadził też programy publicystyczne w stacji radiowej Radio 101 poświęconej problematyce Unii Europejskiej[1]. Był koordynatorem do spraw europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych[1].

W 2004 uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego VI kadencji z listy Partii Narodowej. W wyborach w 2009 i w 2014 skutecznie ubiegał się o reelekcję. W PE dołączył do grupy Europejskiej Partii Ludowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]