Deklaracja Praw Wirginii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Deklaracja Praw Wirginii została uchwalona 12 czerwca 1776 roku w kolonii brytyjskiej w Ameryce Północnej, Wirginii. Została ona napisana przez George'a Masona i opierała się na zasadach wyznawanych przez Johna Locke'a, zgodnie z którymi prawa człowieka stanowią fundament istnienia państwa.

Deklaracje praw poszczególnych stanów (pierwsza taką deklarację ogłosiła Karolina Północna 7 czerwca) poprzedzały dokument o nazwie Deklaracja Niepodległości ogłoszony 4 lipca 1776 roku w Filadelfii. Deklaracje te nie odnosiły się do Stanów Zjednoczonych, lecz traktowały poszczególne kolonie jak niezależne od Anglii (ale również od innych podmiotów politycznych na obszarze Ameryki) państwa. Delegat Wirginii na Kongres Kontynentalny Richard Henry Lee stwierdził publicznie, że "zjednoczone kolonie powinny i muszą ogłosić się niepodległymi państwami".

Deklaracja Praw Wirginii jest aktem o tyle ważnym, że w sposób jasny i bezsporny określała prawo wyborcze, jako równe dla wszystkich wolnych obywateli, co w poszczególnych byłych koloniach, nie nazywanych jeszcze stanami[1] nie było takie oczywiste. W większości z nich zachowano wysoki cenzus majątkowy.

Prawo ogółu do rządów państwem, w myśl zasady, że ludzie są sobie równi z natury, że rząd jest wynikiem umowy społecznej i jeśli nie spełnia swych funkcji zgodnie z wolą ogółu, ogół ma prawo obalić go siłą, to główne przesłania zasad ogłoszonych przez Jeffersona, które w deklaracji praw Wirginii również znalazły swoje odbicie.

Przypisy

  1. Polska nazwa "stan" w odniesieniu do USA jest zwykłym nieporozumieniem językowym. Wobec niezrozumienia o co chodzi na odległym kontynencie, w Polsce przyjęto tłumaczenie słowa "state" jako "stan" w tym samym sensie jak określenie "stany generalne" dla francuskiego "états généraux"

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Richard Ketchum, The American Heritage Book of the Revolution, New York 1958
  • Allan Nevins, The American States During and After the Revolution, New York 1924
  • Paweł Zaremba, Historia Stanów Zjednoczonych, London 1968

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]