Karolina Północna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karolina Północna
State of North Carolina
stan
12. stan od 21 listopada 1789
Pieczęć Flaga
Pieczęć Flaga
Dewiza: Esse quam videri
Państwo  Stany Zjednoczone
Stolica Raleigh
Kod ISO 3166-2 US-NC
Gubernator Roy Cooper (D)
Powierzchnia 139 509 km²
Populacja (2000)
• liczba ludności

8 049 313
• gęstość 63,80 os./km²
Strefa czasowa UTC-5:00
UTC-4:00
Języki urzędowe angielski
Położenie na mapie USA
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Portal Stany Zjednoczone
Piramida wieku

Karolina Północna (ang. North Carolina)(wymowa:/ˌnɔrθ kærəˈlaɪnə/ i) – stan w południowo-wschodniej części USA, graniczący od północy z Wirginią od południa z Georgią i Karoliną Południową, a od zachodu z Tennessee. Granicę wschodnią stanowi Ocean Atlantycki.

Historia[edytuj]

4 lipca 1584 na wybrzeżu dzisiejszej Karoliny Północnej wylądowała angielska ekspedycja pod wodzą Philipa Amadasa i Arthura Barlowa z zadaniem założenia kolonii. W 1585 założono pierwszą kolonię na wyspie Roanoke która jednak nie przetrwała (tzw. Zaginiona Kolonia). Pierwsi stali angielscy osadnicy przybyli z sąsiedniej Wirginii na początku XVII w. Od 1663 do 1712 istniała kolonia pod nazwą Province of Carolina, ustanowiona na podstawie przywilejów wydanych przez króla Anglii Karola II Stuarta i nazwana na cześć jego ojca Karola I Stuarta. Około roku 1712 kolonia ta formalnie podzieliła się na Karolinę Północną i Karolinę Południową (faktycznie te dwie części rozwijały się samodzielnie od początku europejskiego osadnictwa). 21 listopada 1789 kolonia ratyfikowała konstytucję USA. Podczas wojny secesyjnej Karolina Północna była jednym ze stanów Konfederacji. 17 grudnia 1903 na mierzei pomiędzy miejscowościami Kitty Hawk a Kill Devil Hills miał miejsce pierwszy lot samolotu konstrukcji braci Wright[1].

Geografia[edytuj]

Karolina Północna – mapa fizyczna z granicami hrabstw

Stan rozciąga się od Atlantyku na wschodzie do Appalachów na zachodzie. Główne rzeki to Roanoke, Pee Dee, i Black. Stan ma klimat podzwrotnikowy, na wybrzeżu zwrotnikowy morski, średnia temperatura wynosi 19 stopni. 5 największych miast to Charlotte, Raleigh, Greensboro, Winston-Salem i Durham. Stan podzielony jest na 100 hrabstw.

Polityka[edytuj]

Senatorzy reprezentujący stan to Richard Burr (R) i Kay Hagan (D). Z wyjątkiem roku 1976, w wyborach prezydenckich od 1968 do 2004 w stanie wygrywał kandydat Partii Republikańskiej. W 2008 w stanie nieznacznie wygrał Barack Obama.

Wyższe uczelnie[edytuj]

System uniwersytetów stanowych (ang. University of North Carolina) składa się z 16 uczelni. Wśród nich największą renomą cieszy się Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill, najstarszy uniwersytet stanowy w USA. Najbardziej znaną uczelnią prywatną jest Duke University w Durham.

Dodatkowe informacje[edytuj]

  • Liczba parków stanowych: 30
  • Dewiza: Esse Quam Videri (Prawda ważniejsza niż pozory)
  • Przydomek: The Tar Heel State
  • Znaczenie przydomku: Stan wysmołowanej pięty. Według tradycji przekazywanej od czasów wojny domowej żołnierze Karoliny Północnej wygrażali innym oddziałom, które chciały umknąć z pola bitwy, że wysmołują im pięty, żeby wytrwali do następnej bitwy.
  • Symbole: sosna, kardynał, dereń
  • Przemysł i bogactwa naturalne:

Ciekawostki:

  • Parki narodowe i atrakcje turystyczne: Park Narodowy Great Smoky Mountains, Blue Ridge Parkway.
  • Karolina Północna była jednym z dwóch pierwszych stanów (obok Pensylwanii), w których konstytucji pojawił zapis o utworzeniu uniwersytetu stanowego (1776).

Religia[edytuj]

Największymi grupami religijnymi w 2010 roku, były[3]:

Zobacz też[edytuj]

Przypisy