Denethor II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy Denethora II, namiestnika Gondoru. Zobacz też: Inne osoby noszące to imię.
Denethor II
Lata życia 2930 TE – 15 marca 3019 TE
Rasa i kultura człowiek, Dúnadan
Kraina Gondor
Rodzice Ecthelion II
Współmałżonek Finduilas
Potomstwo Boromir, Faramir
Polskie tłumaczenia imienia
M. i C. Frąców Denethor II
J. Łozińskiego Denetor II
M. Skibniewskiej Denethor II
Wystąpienia w literaturze i aktorzy
Literatura przedmiotu Władca Pierścieni
Władca Pierścieni John Noble
Portal Portal Śródziemie

Denethor II – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

Denethor został 26. namiestnikiem rządzącym Gondorem w 2984 TE po śmierci swojego ojca Ectheliona II. Denethor znany był ze swojej dumy, mądrości i odwagi. Sprzeciwiał się przekazaniu korony królestwa Aragornowi, będącemu bezpośrednim potomkiem Elendila. W 2976 roku ożenił się z Finduilas z Dol Amroth, urodziło im się dwóch synów: w 2978 roku Boromir, a w 2983 Faramir. Po śmierci żony Denethor zamknął się w sobie i unikał kontaktów z ludźmi. Gdy wzmocniły się siły Saurona, zaczął korzystać z palantíru, poznał jego zamiary, ale jego serce opanowały siły ciemności. Po śmierci ukochanego syna Boromira, władca oszalał. Przed śmiercią przyjął na służbę Peregrina Tuka. W szaleństwie niemal doprowadził do śmierci rannego Faramira, sam jednak 15 marca 3019 roku zginął, dokonując samospalenia. Mimo niechlubnej śmierci pozostał w pamięci poddanych jako władca silny, odważny i mądry.

Imię Denethor pochodzi z sindarinu. Znaczy w tej mowie gibki i smukły.

Ekranizacja Petera Jacksona[edytuj | edytuj kod]

W ekranizacji Władcy Pierścieni w reżyserii Petera Jacksona, w rolę Denethora wcielił się John Noble.

W filmach Denethor jest znacznie bardziej negatywną postacią niż w książkach. Otwarcie faworyzuje Boromira i lekceważy Faramira (m.in. otwarcie mu przyznaje, że lepiej by było, gdyby to Faramir zginął zamiast Boromira). Relacja Denethora z Faramirem została mocno zarysowana w wersji reżyserskiej.

Znacząco zmieniono również scenę śmierci Denethora. W książce dobrowolnie dokonuje on samospalenia. W filmie Pippin i Gandalf ratują jego oraz Faramira z płomieni, jednak chwilę później namiestnik ponownie zostaje w nie wepchnięty przez Cienistogrzywego. Gdy widzi, że Faramir żyje, cieszy się na jego widok, ogarniają go jednak płomienie, spowity przez nie biegnie przez taras Minas Tirith, rzuca się z niego na pola Pelennoru i umiera pod wpływem upadku.