Denethor II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Denethora II, namiestnika Gondoru. Zobacz też: Inne osoby noszące to imię.
Denethor II
Postać z mitologii Śródziemia
Wystąpienia Władca Pierścieni
Grany przez John Noble (Władca Pierścieni)
Dane biograficzne
Pochodzenie Gondor
Przynależność człowiek, Dúnadan
Data urodzenia 2930 TE
Data śmierci 15 marca 3019 TE
Rodzina Ecthelion II (ojciec)
Finduilas (współmałżonek)
Boromir, Faramir (potomstwo)

Denethor II – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

Denethor został 26. namiestnikiem rządzącym Gondorem w 2984 TE po śmierci swojego ojca Ectheliona II. Denethor znany był ze swojej dumy, mądrości i odwagi. Sprzeciwiał się przekazaniu korony królestwa Aragornowi, będącemu bezpośrednim potomkiem Elendila. W 2976 roku ożenił się z Finduilas z Dol Amroth, urodziło im się dwóch synów: w 2978 roku Boromir, a w 2983 Faramir. Po śmierci żony Denethor zamknął się w sobie i unikał kontaktów z ludźmi. Gdy wzmocniły się siły Saurona, zaczął korzystać z palantíru, poznał jego zamiary, ale jego serce opanowały siły ciemności. Po śmierci ukochanego syna Boromira, Denethor oszalał. Przed śmiercią przyjął na służbę Peregrina Tuka. W szaleństwie niemal doprowadził do śmierci rannego Faramira, sam jednak 15 marca 3019 roku zginął, dokonując samospalenia. Mimo niechlubnej śmierci pozostał w pamięci poddanych jako władca silny, odważny i mądry.

Imię Denethor pochodzi z sindarinu. Znaczy w tej mowie gibki i smukły.

Ekranizacja Petera Jacksona[edytuj | edytuj kod]

W ekranizacji Władcy Pierścieni w reżyserii Petera Jacksona, w rolę Denethora wcielił się John Noble.

W filmach Denethor jest znacznie bardziej negatywną postacią niż w książkach. Otwarcie faworyzuje Boromira i lekceważy Faramira (m.in. otwarcie mu przyznaje, że lepiej by było, gdyby to Faramir zginął zamiast Boromira). Relacja Denethora z Faramirem została mocno zarysowana w wersji reżyserskiej. Poza tym w filmie Denethor nie chce rozpalić ognisk w celu wezwania pomocy z Rohanu, podczas gdy w książce rozpalił on ogniska zanim Gandalf i Pippin dotarli do Gondoru.

Znacząco zmieniono również scenę śmierci Denethora. W książce dobrowolnie dokonuje on samospalenia. W filmie Pippin i Gandalf ratują jego oraz Faramira z płomieni, jednak chwilę później namiestnik ponownie zostaje w nie wepchnięty przez Cienistogrzywego (ponieważ rzuca się na Pippina). Gdy widzi, że Faramir żyje, cieszy się na jego widok, ogarniają go jednak płomienie, spowity przez nie biegnie przez taras Minas Tirith, rzuca się z niego na pola Pelennoru i umiera pod wpływem upadku.