Deratyzacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stacja deratyzacyjna
Tablica informująca o deratyzacji
Wyłożona trutka na szczury
Szczur schwytany w pułapkę

Deratyzacja, odszczurzanie – zwalczanie za pomocą środków chemicznych, fizycznych lub biologicznych wszelkich szkodliwych gryzoni, najczęściej szczurów i myszy. Przeważnie zatrutym pokarmem lub za pomocą pułapek, rzadziej innymi metodami.

Określenie deratyzacja odnosi się również do procesu zwalczania kun, kretów i nornic. Punktem wyjścia podczas przystąpienia do deratyzacji jest identyfikacja szkodnika, a cały proces powinien zakończyć się powtarzaną profilaktyką. Odszczurzanie, konieczne zwłaszcza w zainfekowanych ośrodkach miejskich, nabrało nowego znaczenia w ratowaniu systemów ekologicznych odległych wysp np. Oceanii poważnie zagrożonych zagładą mnożącymi się zwłaszcza szczurami. Takie zawleczone gatunki skutecznie wytępiono („eradykowano”) ostatnio przy pomocy trucizny opartej na Brodifacoum w akcjach obejmujących całe wyspy (dotąd tylko niewielkie) – słynnym przykładem jest tu całkowite wytępienie m.in. szczurów na wyspach Kapiti i Campbella[1] w Nowej Zelandii.

Metody deratyzacji[edytuj | edytuj kod]

W deratyzacji budynków, mieszkań, zakładów przemysłowych najczęściej stosowanymi metodami są:

  • Metody niechemiczne (pułapki żywo-łowne, pułapki sprężynowe, innego rodzaju pułapki)[2]
  • Metody chemiczne (stosowanie pestycydów, rodentycydów [trutek na gryzonie], antykoagulantów)[2]

Lepszy efekt daje łączenie metod zwalczania gryzoni.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Campbell Island rat eradication. doc.govt.nz. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-02-23)]. (ang.)
  2. a b Paweł Olejarski, Jak ograniczyć liczebność szczurów? Skuteczne pułapki i rodentycydy, „Przedsiębiorca Rolny nr 12 (84), 2021, s. 77-79”, ISSN 2391-8098.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]