Diana Blumenfeld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diana Blumenfeld
ilustracja
Imię i nazwisko Diana Blumenfeld
Data i miejsce urodzenia 1 kwietnia 1903
Warszawa
Data i miejsce śmierci 3 września 1961
Nowy Jork
Zawód aktorka

Diana Blumenfeld (ur. 1 kwietnia 1903 w Warszawie, zm. 3 września 1961 w Nowym Jorku) – polska aktorka i piosenkarka żydowskiego pochodzenia, znana głównie z ról w przedwojennych żydowskich filmach i sztukach teatralnych w języku jidysz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Warszawie w rodzinie żydowskiej. Po ukończeniu szkoły średniej oraz kursów pedagogicznych w Warszawie pracowała przez pewien czas jako nauczycielka. W 1924 ukończyła studia dramatyczne w Konserwatorium Warszawskim oraz na kursach Jadwigi Hryniewieckiej. Występowała wyłącznie w teatrach żydowskich, także w trupie objazdowej Jonasa Turkowa.

Podczas II wojny światowej została przesiedlona do getta warszawskiego, gdzie kontynuowała swoją karierę oraz pracowała jako urzędniczka. Grała i śpiewała w Teatrze Eldorado, Femina i Nowym Teatrze Kameralnym oraz na scenie kabaretu Sztuka. Podczas likwidacji getta została wywieziona do obozu zagłady w Majdanku, gdzie doczekała wyzwolenia. W 1946 wraz z mężem Jonasem Turkowem wyemigrowała do Ameryki Południowej, a rok później do Nowego Jorku, gdzie mieszkała do końca życia.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]