Diatermia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Diatermia (z gr. dia co oznacza "przez", thérme – "ciepło") − zabieg fizykoterapeutyczny, polegający na miejscowym nagrzewaniu tkanek pod wpływem silnego pola elektromagnetycznego, co przyczynia się do rozluźnienia mięśni i łagodzi odczucia bólu.

W diatermi terapeutycznej stosowanej w rehabilitacji stosuje się pola magnetyczne lub elektryczne o częstotliwości 2,45 - 27,12 MHz i mocy rzędu kilkuset watów. W tej kategorii wyróżnia się dwa rodzaje diatermii:

  • diatermię kondensatorową (pojemnościową) – do nagrzewania stosuje się pole elektromagnetyczne, z dominacją pola elektrycznego nagrzewając tkanki płytko położone, głównie skórę i tkankę tłuszczową.
  • diatermię indukcyjną – do nagrzewania stosuje się pole elektromagnetyczne, z dominacją pola magnetycznego wnikające głęboko w ciało, powstające prądy wirowe nagrzewają mięśnie.

Wyróżnia się też diatermię chirurgiczną która służy do cięcia i koagulacji tkanek. Jest ona stosowana m.in. w chirurgii plastycznej i dermatologii (częstotliwość ok. 0,5 - 1,75 MHz, moce rzędu 100 - 300 W).

Bibliografia[edytuj]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.