Didier Robert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Didier Robert
Didier-Robert-1-2512.JPG
Data i miejsce urodzenia 26 kwietnia 1964
Saint-Pierre
Prezydent Reunionu
Okres od 2010
Przynależność polityczna Republikanie
Poprzednik Paul Vergès

Didier Georges Anthony Robert (ur. 26 kwietnia 1964 w Saint-Pierre) – francuski i reunioński polityk i samorządowiec, deputowany XIII kadencji, od 2010 prezydent Reunionu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych w Aix-en-Provence. Pracował w administracji samorządowej, doszedł do stanowiska dyrektora gabinetu Alaina Bénarda, mera Saint-Paul. W 2001 został radnym miasta Le Tampon, w 2004 radnym reuniońskiej rady regionalnej, w której zasiadał przez trzy lata.

W 2006 objął stanowisko mera Le Tampon, zastępując wieloletniego burmistrza André Thien Ah Koona, który ustąpił w związku z orzeczeniem sądu karnego.

Didier Robert wystartował w wyborach parlamentarnych w 2007 w jednym z reuniońskich okręgów wyborczych jako przedstawiciel Unii na rzecz Ruchu Ludowego. Uzyskał mandat poselski do Zgromadzenia Narodowego, pokonując w drugiej turze prezydenta Reunionu Paula Vergès. W 2010 wybrany na prezydenta Reunionu. W 2014, w trakcie kadencji, objął mandat senatora. W grudniu 2015 jako kandydat centroprawicy, w tym powstałych na bazie UMP Republikanów, z powodzeniem ubiegał się o prezydencką reelekcję[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]