Die Fragmente der griechischen Historiker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Die Fragmente der griechischen Historiker
Autor

Felix Jacoby

Tematyka

Historiografia grecka

Typ utworu

wydawnictwo źródłowe

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Berlin, Lejda

Język

starogrecki, niemiecki

Data wydania

1923 (pierwszy tom)

poprzednia
Fragmenta historicorum Graecorum
następna
brak

Die Fragmente der griechischen Historiker (pol. Fragmenty historyków greckich) – zbiór fragmentów twórczości starożytnych greckojęzycznych historyków wydawany przez Felixa Jacoby'ego.

Struktura i cytowanie[edytuj | edytuj kod]

Publikacja podzielona jest według autorów, w tym anonimowych. Każdemu z nich przyporządkowano osobną liczbę porządkową, a numeracja prowadzona jest z zachowaniem ciągłości między tomami. W sekcji poświęconej konkretnemu autorowi znajdują się rubryki T (od testimonia – świadectwa) i F (od fragmentafragmenty). Do świadectw należą wszystkie antyczne opisy życia i twórczości opisywanej postaci. Fragmenty ułożone są według dzieł, przy czym, o ile było to możliwe do ustalenia, zachowano kolejność fragmentów w utworze. Sekcje kończą fragmenty niezidentyfikowanych dzieł autora. Standardowe cytowanie Die Fragmente der griechischen Historiker składa się ze skrótu F.Gr.Hist., po którym następuje numer antycznego autora. Po nim, w zależności od cytowanej sekcji, występują litery T lub F i numer fragmentu wewnątrz rubryki, np. F.Gr.Hist. 66 F 2[1].

Historia wydawania[edytuj | edytuj kod]

Die Fragmente der griechischen Historiker obejmują swoją tematyką historiografów greckich, tworzących przed 234 rokiem naszej ery, nie uwzględniają jednak autorów chrześcijańskich. Przed Jacobym fragmenty historyków greckich zebrał w latach 1841–1872 Karl Müller w zbiorze Fragmenta historicorum Graecorum, który nie zawierał jednak (lub był on z punktu widzenia współczesnej metodologii niewystarczający) aparatu krytycznego[2].

Jacoby podzielił w przedmowie autorów dostępnych fragmentów historiograficznych według tematyki ich dzieł na sześć grup:

 1. historia mityczna i genealogia,
 2. współczesna historia powszechna, chronografia,
 3. historia lokalna (poszczególnych polis lub narodów),
 4. biografie i prace antykwaryczne,
 5. traktaty geograficzne,
 6. teoria historiografii i autorzy niemożliwi do zaklasyfikowania do punktów 1–5[3].

Felix Jacoby wydał pierwszy tom swojej pracy w 1923 roku w Berlinie, ale od pewnego momentu publikował w Lejdzie. W tomach Die Fragmente der griechischen Historiker, które ukazały się za jego życia, znaleźli się autorzy należący do pierwszych trzech grup, z czego do dwóch tomów trzeciej części nie zdążył on napisać komentarza[1] (zmarł w 1959 roku). Pracę nad autorami z czwartej kategorii prowadzone są w ramach międzynarodowego projektu, którego pierwszym koordynatorem był Guido Schepens, po przejściu na emeryturę zastąpiony przez Stefana Schorna. W projekcie biorą udział uczeni z uniwersytetów niemieckich (RWTH Aachen, Wolny Uniwersytet Berliński, Uniwersytet Humboldtów w Berlinie, Universität Bielefeld, Uniwersytet Erfurcki, Justus-Liebig-Universität Gießen, Uniwersytet Koloński), włoskich (Uniwersytet Boloński, Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca w Mediolanie, Uniwersytet w Pizie), angielskiego (Uniwersytet Oksfordzki), belgijskiego (Katholieke Universiteit Leuven), austriackiego (Karl-Franzens-Universität Graz) i amerykańskich (Uniwersytet Harvarda, Texas Christian University). Koordynatorem wydawania części geograficznej został Hans-Joachim Gehrke z Albert-Ludwigs-Universität Freiburg[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Bravo i Wipszycka 2001 ↓, s. 37.
 2. Bravo i Wipszycka 2001 ↓, s. 37–38.
 3. Bravo i Wipszycka 2001 ↓, s. 10.
 4. The continuation of F. Jacoby's „Die Fragmente der griechischen Historiker”. Katholieke Universiteit Leuven. [dostęp 2017-01-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-09)]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

 • Brill Online – strona udostępniająca (płatnie) zawartość Die Fragmente der griechischen Historiker.