Diecezja Changde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Diecezja Changde
天主教常德教区
Państwo  Chiny
Siedziba Changde
Data powołania 19 września 1879
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Metropolia Changsha
Biskup diecezjalny sede vacante
Położenie na mapie Chin
Ziemia29°02′N 111°41′E/29,033333 111,683333

Diecezja Changde (łac. Dioecesis Ciamteana, chin. 天主教常德教区) – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Changde, w prowincji Hunan, w Chińskiej Republice Ludowej. Biskupstwo jest sufraganią archidiecezji Changsha.

Historia[edytuj | edytuj kod]

19 września 1879 papież Leon XIII erygował wikariat apostolski Północnego Hunanu. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do wikariatu apostolskiego Hunanu (obecnie archidiecezja Changsha). 3 grudnia 1924 zmieniono jego nazwę na wikariat apostolski Changde.

W miarę rozwoju Kościoła w Hunanie z wikariatu apostolskiego Changde wydzielano:

W wyniku reorganizacji chińskich struktur kościelnych dokonanych przez Piusa XII 11 kwietnia 1946 wikariat apostolski Changde został podniesiony do rangi diecezji.

Z 1950 pochodzą ostatnie pełne, oficjalne kościelne statystyki. Diecezja Changde liczyła wtedy:

  • 6 690 wiernych (0,2% społeczeństwa)
  • 12 kapłanów (4 diecezjalnych i 8 zakonnych)
  • 4 siostry i 5 braci zakonnych
  • 6 parafii.

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 diecezja, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać. Po wydaleniu z kraju zagranicznych misjonarzy, administratorem diecezji w 1951 został o. Michael Yan Gaojian OESA administrator diecezji Yuanling. Poszedł on na współpracę z nowymi władzami i w 1956 uczestniczył w spotkaniu założycielskim Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich. Rok później został wybrany na zastępcę sekretarza generalnego tej organizacji. W 1958 powołano go na antybiskupa Changde, mimo iż legalny biskup Gerardo Faustino Herrero Garrote OESA nie zrezygnował z tego urzędu. Przyjął on sakrę bez zgody papieża zaciągając na siebie ekskomunikę latae sententiae[1]. Posłuszeństwo komunistom nie uchroniło bp Yan Gaojiana przed umieszczeniem w obozie pracy przymusowej w czasie rewolucji kulturalnej. Po odwilży, w 1980, przeniósł się do Pekinu, gdzie pracował w centrali PSKCh. Zmarł on w 1995 i był jedynym biskupem Kościoła oficjalnego w Changde[2]. Brak jest informacji o jakimkolwiek biskupie Changde z Kościoła podziemnego.

W 1999 Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich połączyło diecezję Changde i 7 innych jednostek kościelnych w tej prowincji w diecezję Hunan ze stolicą w Changsha. Odbyło się to bez zgody Stolicy Apostolskiej, więc decyzja ta jest nieważna z punktu widzenia prawa kanonicznego[3][4].

Ordynariusze[edytuj | edytuj kod]

wszyscy ordynariusze do 1965 byli Hiszpanami

Wikariusze apostolscy[edytuj | edytuj kod]

Biskupi[edytuj | edytuj kod]

  • Gerardo Faustino Herrero Garrote OESA (1946 - 1965) de facto wydalony z komunistycznych Chin, nie miał po tym czasie realnej władzy w diecezji
  • sede vacante (być może urząd sprawował biskup(i) Kościoła podziemnego) (1965 - nadal)

Antybiskup[edytuj | edytuj kod]

Ordynariusz mianowany przez Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich nieposiadający mandatu papieskiego:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]