Diecezja Changde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diecezja Changde
天主教常德教区
Państwo  Chiny
Siedziba Changde
Data powołania 19 września 1879
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Metropolia Changsha
Biskup diecezjalny sede vacante
Położenie na mapie Chin
Ziemia29°02′N 111°41′E/29,033333 111,683333

Diecezja Changde (łac. Dioecesis Ciamteana, chin. 天主教常德教区) – rzymskokatolicka diecezja ze stolicą w Changde, w prowincji Hunan, w Chińskiej Republice Ludowej. Biskupstwo jest sufraganią archidiecezji Changsha.

Historia[edytuj | edytuj kod]

19 września 1879 papież Leon XIII erygował wikariat apostolski Północnego Hunanu. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do wikariatu apostolskiego Hunanu (obecnie archidiecezja Changsha). 3 grudnia 1924 zmieniono jego nazwę na wikariat apostolski Changde.

W miarę rozwoju Kościoła w Hunanie z wikariatu apostolskiego Changde wydzielano:

W wyniku reorganizacji chińskich struktur kościelnych dokonanych przez Piusa XII 11 kwietnia 1946 wikariat apostolski Changde został podniesiony do rangi diecezji.

Z 1950 pochodzą ostatnie pełne, oficjalne kościelne statystyki. Diecezja Changde liczyła wtedy:

  • 6 690 wiernych (0,2% społeczeństwa)
  • 12 kapłanów (4 diecezjalnych i 8 zakonnych)
  • 4 siostry i 5 braci zakonnych
  • 6 parafii.

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 diecezja, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać. Po wydaleniu z kraju zagranicznych misjonarzy, administratorem diecezji w 1951 został o. Michael Yan Gaojian OESA administrator diecezji Yuanling. Poszedł on na współpracę z nowymi władzami i w 1956 uczestniczył w spotkaniu założycielskim Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich. Rok później został wybrany na zastępcę sekretarza generalnego tej organizacji. W 1958 powołano go na antybiskupa Changde, mimo iż legalny biskup Gerardo Faustino Herrero Garrote OESA nie zrezygnował z tego urzędu. Przyjął on sakrę bez zgody papieża zaciągając na siebie ekskomunikę latae sententiae[1]. Posłuszeństwo komunistom nie uchroniło bp Yan Gaojiana przed umieszczeniem w obozie pracy przymusowej w czasie rewolucji kulturalnej. Po odwilży, w 1980, przeniósł się do Pekinu, gdzie pracował w centrali PSKCh. Zmarł on w 1995 i był jedynym biskupem Kościoła oficjalnego w Changde[2]. Brak jest informacji o jakimkolwiek biskupie Changde z Kościoła podziemnego.

W 1999 Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich połączyło diecezję Changde i 7 innych jednostek kościelnych w tej prowincji w diecezję Hunan ze stolicą w Changsha. Odbyło się to bez zgody Stolicy Apostolskiej, więc decyzja ta jest nieważna z punktu widzenia prawa kanonicznego[3][4].

Ordynariusze[edytuj | edytuj kod]

wszyscy ordynariusze do 1965 byli Hiszpanami

Wikariusze apostolscy[edytuj | edytuj kod]

Biskupi[edytuj | edytuj kod]

  • Gerardo Faustino Herrero Garrote OESA (1946 - 1965) de facto wydalony z komunistycznych Chin, nie miał po tym czasie realnej władzy w diecezji
  • sede vacante (być może urząd sprawował biskup(i) Kościoła podziemnego) (1965 - nadal)

Antybiskup[edytuj | edytuj kod]

Ordynariusz mianowany przez Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich nieposiadający mandatu papieskiego:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]