Diecezja Grass Valley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Diecezja Grass Valley
Roman Catholic Diocese of Grass Valley
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Grass Valley
Data powołania 22 marca 1868
Data zamknięcia 28 maja 1886
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Metropolia San Francisco
Katedra diecezjalna Katedra św. Patryka
Dane statystyczne (1877)
Liczba wiernych 14 000
Liczba kapłanów 26
Liczba parafii 35
Położenie na mapie Kalifornii
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Ziemia39°13′09″N 121°03′30″W/39,219167 -121,058333

Diecezja Grass Valley (łac. Dioecesis Vallispratensis, ang. Diocese of Grass Valley) - historyczna diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii San Francisco w Stanach Zjednoczonych. Swym zasięgiem obejmowała tereny północnej Kalifornii i cały stan Nevada.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zapotrzebowanie na opiekę duszpasterską katolickich kapłanów w północnej Kalifornii wynikało z gorączki złota. W połowie XIX w., w krótkim czasie przybyło na te tereny dziesiątki tysięcy poszukiwaczy drogiego kruszcu. Wśród nich było wielu katolików, dla których tworzono nowe parafie. By ułatwić administrowanie rozległymi terenami Stolica Apostolska zdecydowała się na utworzenie wikariatu apostolskiego z siedzibą w Marysville. Kanoniczne erygowanie nowej jednostki administracyjnej Kościoła miało miejsce 27 września 1860 roku. Na czele wikariatu stanął niespodziewanie wykładowca seminaryjny z Dublinu ks. Eugene O'Connell (1815-1891). Niespodziewanie, było to bowiem zaskoczenie również dla niego. Odbył on co prawda kilkuletnią misję wśród katolików w San Francisco, ale powrócił do rodzinnej Irlandii, by jak wcześniej wykładać w seminarium. Siedzibą wikariatu była prokatedra św. Józefa w Marysville. Diecezja Grass Valley została kanonicznie erygowana 22 marca 1868 roku. Siedziba nowej diecezji była kolejnym zaskoczeniem dla ordynariusza. Uważał on taką nazwę dla diecezji za śmieszną (Grass Valley to w jęz. ang. trawiasta dolina) i zupełnie nie pasującą. Nigdy nie pogodził się z decyzją Watykanu i konsekwentnie rezydował w Marysville, podpisując się nawet w listach do Rzymu jako "biskup Marysville". "Fikcji prawnej" z katedrą św. Patryka w Grass Valley nie uznawał. Następca O'Connella ostatecznie doprowadził do likwidacji diecezji, do czego przyczyniło się opuszczanie tych terenów przez poszukiwaczy złota, a na jej miejsce powołano diecezję Sacramento.

Ordynariusze[edytuj | edytuj kod]

Diecezja obecnie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie siedziba diecezji - Grass Valley jest biskupią stolicą tytularną. Pierwszym i jedynym jak dotąd biskupem tytularnym Grass Valley jest biskup pomocniczy Hartford Christie Macaluso.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]