Diego Mateo Zapata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Diego Mateo López Zapata w swojej celi przed procesem przed sądem inkwizycyjnym w CuencaFrancisco de Goya
Crisis médica sobre el antimonio (1701)

Diego Mateo López Zapata (ur. sierpień 1664 – zm. lipiec 1745) – hiszpański lekarz i filozof. Został oskarżony przez hiszpańską inkwizycję, a następnie torturowany za wyznawanie i promowanie judaizmu. Zapata leczył szereg wpływowych osobistości na dworze króla Filipa V[1].

Wczesne życie i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Diego Mateo Zapata urodził się w sierpniu 1664 roku w Murcji w Hiszpanii jako syn Francisco Zapaty i Clary de Mercado Núñez de Acosta. Rodzice Diego byli conversos[2] potomkami żydów sefardyjskich, którzy przenieśli się z Toledo do Murcji w XVI wieku[3].

24 czerwca 1678 r. rodzice Diego i inni krewni zostali aresztowani przez trybunał hiszpańskiej inkwizycji w Murcji za rzekome wyznawanie judaizmu. Przed wydaniem wyroku matka Diego, Clara, była więziona przez trzy lata. Podczas wizyt w więzieniu matka Diega potajemnie uczyła syna judaizmu i jego rytuałów. Clara została ostatecznie skazana na dożywocie i częściowo skonfiskowano jej majątek, podczas gdy ojciec Diego, Francisco, został uniewinniony od zarzutów. Ze względu na wyrok na matkę, Diego stał się odtąd krypto-żydem, otwarcie przedstawiając się jako chrześcijanin, podczas gdy prywatnie praktykował judaizm[3].

W wieku 17 lat Diego został wysłany na studia medyczne na Uniwersytecie w Walencji[2]. Później przeniósł się na Uniwersytet w Alcalá, gdzie studiował pod kierunkiem Francisco Enríquez de Villacorta. Ukończył studia medyczne w 1685 roku, w wieku 21 lat[3].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Zapata przybył do Madrytu w 1687 roku[4]. W 1691 opublikował swoją pierwszą książkę, True Apology in Defense of Rational Philosophical Medicine, broniąc medycyny galenowej przed zarzutami José Gazoli. Książka podniosła rangę Zapaty i otworzyła możliwości kariery, w tym w Szpitalu Ogólnym w Madrycie. Jednak związki Zapaty z judaizmem doprowadziły do jego uwięzienia najpierw przez Sąd Inkwizycyjny w Madrycie, a następnie w Cuenca w 1692 roku. Został zwolniony, ale jego sprawa pozostała otwarta, przez co Zapata nie kwalifikował się do profesury[3].

Donos do Inkwizycji[edytuj | edytuj kod]

Po uwolnieniu wysoka pozycja i sława Zapaty jako lekarza doprowadziła go na dwór królewski Filipa V, na początku XVIII wieku. Zapata spotykał także Luisa Manuel Fernández de Portocarrero, arcybiskupa Toledo, a także innych szlachciców i postacie dworskie. Był także współzałożycielem Real Academia de Medicina y Cirugía de Sevilla wraz z Juanem Muñozem y Peraltą[3].

Jednak Zapata został ponownie aresztowany 1 marca 1721 r. pod zarzutem bycia judaistą i rabinem. Jego sprawę osobiście nadzorował Juan de Camargo y Angulo, Wielki Inkwizytor Hiszpanii. Zapata przebywał w areszcie śledczym przez cztery lata, podczas których miał się przyznać do stawianych mu zarzutów pod groźbą tortur. Zapata został zmuszony do noszenia sambenito[2]. Został uniewinniony 14 stycznia 1725 r., ale nadal skazany na 10 lat wygnania z Madrytu, Murcji i Cuenca, konfiskatę połowy jego majątku (w tym 600-tomowej biblioteki)[4], 200 batów i rok więzienia. Jednak po zaledwie roku wygnania wrócił do Madrytu pod opieką księcia Medinaceli i króla Filipa V i wznowił działalność medyczną[3][2].

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Zapata zmarł w Madrycie w lipcu 1745[3]. Przed śmiercią odwiedził go książę Alby[2]. Jego praca Ocaso de las formas aristotélicas („Zmierzch form arystotelesowskich”) została opublikowana pośmiertnie i zakazana przez Inkwizycję[4].

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

  • Verdadera apología de la Medicina racional filosófica, y debida respuesta a los entusiasmos médicos que publicó en esta corte D. José Gazola Veronense, archisoplón de las estrellas (Madryt, 1691).
  • Crisis médica sobre el antimonio (1701).
  • "Censura" a Alejandro de Avendaño, Diálogos filosóficos en defensa del atomismo (1716).
  • „Prólogo” a la traducción de Félix Palacios de Nicolás Lemery, Curso de química (1721).
  • Disertación médico-teológica, que consagra a la serenísima señora princesa del Brasil (Madryt, 1733).
  • Ocaso de las formas aristotélicas (1745).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pérez, Joseph. (2006) The Spanish Inquisition: A history. Translated by Janet Lloyd. London: Profile Books, p. 40. ArchiwumISBN 1-86197-622-4
  2. a b c d e El médico que burló a la Inquisición. La Verdad [online], web.archive.org, 10 listopada 2016 [dostęp 2023-08-06] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-10].
  3. a b c d e f g Diego Mateo Zapata. Diccionario biográfico español. [dostęp 2023-07-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-07-05)].
  4. a b c El médico que trajo la cesárea a España: lo pintó Goya y le juzgó la Inquisición [online], web.archive.org, 5 lipca 2023 [dostęp 2023-08-06] [zarchiwizowane z adresu 2023-07-05].