Przejdź do zawartości

Dilip Kumar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dilip Kumar
Ilustracja
Imię i nazwisko

Muhammad Yusuf Khan

Data i miejsce urodzenia

11 grudnia 1922
Peszawar, Indie Brytyjskie

Data i miejsce śmierci

7 lipca 2021
Mumbaj

Zawód

aktor

Współmałżonek

Asma Sahiba (1981–1983, rozwód)
Saira Banu (1966–2021, jego śmierć)

Lata aktywności

1944–1999

podpis

Dilip Kumar, właściwie Muhammad Yusuf Khan (ur. 11 grudnia 1922 w Peszawarze, zm. 7 lipca 2021 w Mumbaju[1]) – indyjski aktor, producent i działacz społeczny, popularyzator metody Stanisławskiego[2].

Zadebiutował jako aktor w filmie Jwar Bhata w 1944 roku, wyprodukowanego przez Bombay Talkie. W sumie zagrał w ponad 60 filmach; wcielał się w rolę postacie grających w filmach romantycznych, dramatycznych, komediowych czy historycznych.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Był piątym dzieckiem z trzynastu rodzeństwa; jego ojciec był sprzedawcą owoców, który wyemigrował z Bombaju do Nashik, małego miasteczka w stanie Maharashtra. Khan po podstawowej edukacji, pomagał ojcu w prowadzeniu firmy i przygotowywał się do jej przejęcia. Podczas podróży służbowej do Naini Tal spotkał aktorkę Devikę Rani[3] i ekipę poszukującą plenerów filmowych. Spotkanie zaowocowało angażem w filmie. Khan wyjechał do Bombaju, w tajemnicy przed ojcem, i już jako Dilip Kumar, zadebiutował w 1944 roku w filmie pt. Jwar Bhata. Jako aktor został zauwazony w filmie Noor Jehanw w 1947 roku, a prawdziwą sławę przyniósł mu rola w filmie dramatycznym Bimala Roya z 1951 roku Do Bigha Zamin (Dwa hektary ziemi)[4]. W ciągu kolejnych sześciu dekadach wystąpił w 57 filmach, w tym w dwóch w języku bengalskim. We wszystkich filmach partnerowało mu jedenaście aktorek, z trzema była związany prywatnie. Był pięciokrotnie żonaty[5].

Jest dziewięciokrotnym laureatem nagrody Filmfare; jako pierwszy w historii odebrał ją w 1954 roku, w kategorii Filmfare Best Actor. W 1991 roku otrzymał nagrodę Padma Bhushan, dwa lata później otrzymał nagrodę za całokształt kariery aktorskiej Filmfare Raj Kapoor Lifetime Achievement Award, w 1995 nagrodę Dadasaheb Phalke Award.

Filmografia

[edytuj | edytuj kod]

Filmy wyróżnione nagrodami filmowymi:

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]