Dmytro Witowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dmytro Witowski
Дмитро Вітовський
Ilustracja
pułkownik UHA pułkownik UHA
Data i miejsce urodzenia

6 listopada 1877
Meducha, Austro-Węgry

Data i miejsce śmierci

4 sierpnia 1919
okolice Raciborza, Niemcy

Przebieg służby
Lata służby

1914–1919

Siły zbrojne

Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).png Armia Austro-Węgier
ZUNR coa.svg Ukraińska Armia Halicka

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa,
wojna polsko-ukraińska

Odznaczenia
Krzyż Zasługi Wojskowej (w czasie wojny)
Nagrobek Dmytra Witowskiego na Cmentarzu Łyczakowskim

Dmytro Dmytrowycz Witowski (ukr. Дмитро Дмитрович Вітовський; ur. 6 listopada 1877 we wsi Meducha, zm. 4 sierpnia 1919 koło Raciborza) – ukraiński polityk, dowódca UHA, państwowy sekretarz spraw wojskowych Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej (ZURL), kapitan Ukraińskich Strzelców Siczowych (USS).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył gimnazjum w Stanisławowie, następnie wydział prawa Uniwersytetu Lwowskiego.

Członek Zarządu Głównego Ukraińskiej Partii Radykalnej, organizator „Siczy”, przywódca ukraińskich organizacji studenckich. Brał udział w walce o utworzenie ukraińskiego uniwersytetu we Lwowie, przygotował plan uwolnienia Myrosława Siczynskiego, zabójcy namiestnika Galicji Andrzeja Potockiego. Za aktywną działalność polityczną utracił austro-węgierski stopień oficerski, otrzymany w 1908.

W Legionie USS, gdzie był przeniesiony z wojska austriackiego, służył od sierpnia 1914, dowodząc jedną z najlepszych sotni. Był jednym z nieformalnych liderów USS, twórcą funduszu strzeleckiego.

W latach 1916-1917 razem z czetarem M. Sajewiczem i M. Hawrylukiem organizują ukraińskie szkolnictwo na Wołyniu, w 1918 na Podolu.

Jeden z dowódców walk o Lwów w listopadzie 1918. W maju 1919 delegat na konferencję pokojową w Paryżu, wysłany w celu przerwania przez Ententę wojny polsko-ukraińskiej. Wracając z Paryża, zginął w katastrofie lotniczej pod Raciborzem nad terytorium Niemiec .

Pochowany 14 sierpnia 1919 na Cmentarzu Hugenotów w Berlinie. 1 listopada 2002 jego ciało przeniesiono i pochowano na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]