Dni Ułana w Poznaniu

Dni Ułana w Poznaniu – cykliczna impreza plenerowa, organizowana w Poznaniu od 1986 roku[1]. Towarzyszy obchodom Święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich.
Historia[edytuj | edytuj kod]
Dni Ułana organizowane są dla upamiętnienia Święta Pułkowego 15. Pułku Ułanów Poznańskich, które tradycyjnie odbywają się w pierwszy weekend po 23 kwietnia, tj. w dzień św. Jerzego – patrona kawalerzystów poznańskich. Inicjatorami reaktywowania Dni Ułana, które obchodzone były już w okresie międzywojennym, byli członkowie poznańskiego Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich (powstałego formalnie dopiero w 1991).
Obchody polegają na inscenizacjach historycznych, konkursach konnych w ujeżdżaniu, skokach przez przeszkody, a także strzelaniu i walce bronią białą (szabla, lanca). Składane są kwiaty i wieńce pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów przy ul. Ludgardy (Góra Przemysła). Oprócz powyższego odbywają się także imprezy religijne i festyny rodzinne, m.in. na terenie Parku Cytadeli, Starego Rynku, czy Hipodromu Wola.
W 2010 Dni Ułana odbyły się po raz dwudziesty – obchody, oprócz pokazów konnych, zawierały także obszerny program z zakresu rekonstrukcji historycznej, m.in. walk o Cytadelę.
Zobacz też[edytuj | edytuj kod]
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
Bibliografia[edytuj | edytuj kod]
- oprac. Agnieszka Grabowska, Dni Ułana, w: Poznań – informator samorządowy aglomeracji poznańskiej, kwiecień 2010, s.8, ISSN 2080-315X