Dolina Grzybowiecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Łysanki, Dolina Grzybowiecka i Grzybowiec. Widok z Czerwonego Grzbietu

Dolina Grzybowiecka – dolina w Tatrach Zachodnich opadająca spod Przełęczy w Grzybowcu do Doliny Strążyskiej i będąca jej górną odnogą. Zbocza Doliny Grzybowieckiej tworzy górna część północno-wschodniego grzbietu Łysanek oraz północne stoki Grzybowca z Wielkim Bacugiem[1]. Dolina jest całkowicie zalesiona, jej dnem płynie Grzybowiecki Potok, uchodzący do Strążyskiego Potoku. W lesie na zboczach Łysanek znajdują się oryginalnego kształtu wapienne skały zwane Czarną Turnią i Kapeluszami, zaś w grani grzbietu Jatki. Nazwa doliny pochodzi od wznoszącego się po południowej stronie nad doliną grzbietu zwanego Grzybowcem[2].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony z Polany Strążyskiej przez Dolinę Grzybowiecką, Przełęcz w Grzybowcu i Grzybowiec na Wyżnią Kondracką Przełęcz pod Giewontem. Czas przejścia: 2:20 h, ↓ 1:45 h
szlak turystyczny czarny (Ścieżka nad Reglami), odcinek od Doliny Strążyskiej do Doliny Małej Łąki, biegnący do Przełęczy w Grzybowcu razem ze szlakiem czerwonym. Czas przejścia: 1:10 h, z powrotem 1:05 h[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grzegorz Barczyk, Adam Piechowski, Grażyna Żurawska, Bedeker tatrzański, Ryszard Jakubowski (red.), Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, ISBN 83-01-13184-5.
  2. Marian Kunicki, Tadeusz Szczerba, Polskie Tatry Zachodnie. Przewodnik, Gliwice: Wyd. Ryszard M. Remiszewski – RMR, 1996, ISBN 83-904352-1-7.
  3. Tatry. Zakopane i okolice. Mapa w skali 1:27 000, Warszawa: ExpressMap Polska, 2005, ISBN 83-88112-35-X.