Przejdź do zawartości

Dom Heigelmannów w Czapurach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dom Heigelmannów w Czapurach
Ilustracja
Widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Czapury

Adres

ul. Poznańska 79

Typ budynku

dom

Położenie na mapie gminy Mosina
Mapa konturowa gminy Mosina, blisko górnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Dom Heigelmannów w Czapurach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Dom Heigelmannów w Czapurach”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Dom Heigelmannów w Czapurach”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Dom Heigelmannów w Czapurach”
Ziemia52°19′17,6″N 16°54′49,8″E/52,321556 16,913833

Dom Heigelmannów – okazały dom wiejski, zlokalizowany w Czapurach przy ul. Poznańskiej, bezpośrednio przy drodze z Poznania do Rogalinka.

Dom Heigelmannów, stojący bokiem do drogi, jest przykładem wybujałej architektury realizowanej przez bardzo zamożnych rolników, zamieszkujących wsie podpoznańskie, z których duża część miała korzenie bamberskie. Architektura obiektu nawiązuje do dworów wielkopolskiego ziemiaństwa. Cztery kolumny wspierają okazały portyk od północy, kryjący wejście paradne (drugie, gospodarcze znajduje się od strony podwórza i także ma zadaszenie, oparte na dwóch kolumnach). Domowi towarzyszą okazałe zabudowania gospodarcze - stajnia, stodoła, narzędziownia i inne. Przy ul. Poznańskiej 71 stoi inny dom bamberski, znacznie skromniejszy, także należący do członka rodziny i stanowiący ongiś całość z dużym gospodarstwem. Nieopodal stoi także wystawiona przez Heigelmannów kapliczka maryjna z 1871. Została zniszczona przez nazistów w 1941 i odbudowana w 1947 w nowej formie. Heigelmannowie byli rodziną wyjątkowo zamożną, posiadającą rozległe dobra ziemskie (głównie pola uprawne i pastwiska nadwarciańskie)[1].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Maria Paradowska, Poznań. Zabytki bamberskie, Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2008, s. 36-38, ISBN 978-83-7503-056-3, OCLC 297839783.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]