Dom Schneiderów na Minikowie w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dom Schneiderów na Minikowie
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Adres

ul. Minikowo 7

Pierwszy właściciel

Józef Schneider

Kolejni właściciele

Antoni Kaiser

Obecny właściciel

Lucjan Skalski

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Dom Schneiderów na Minikowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Dom Schneiderów na Minikowie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Dom Schneiderów na Minikowie”
Ziemia52°21′43,05″N 16°56′26,02″E/52,361958 16,940561

Dom Schneiderów na Minikowie – dom wraz z gospodarstwem z XIX w., zlokalizowany przy ul. Minikowo 7 na Minikowie w Poznaniu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gospodarstwo należało pierwotnie do Józefa Schneidera, potomka Bambrów, urodzonego w 1854. W 1909 zostało rozbudowane. Schneiderowie zburzyli stare zabudowania i postawili nowe budynki gospodarcze oraz wybudowali nowy dom. Został on zbudowany z czerwonej cegły klinkierowej z licznymi zdobieniami nad oknami i wzdłuż frontowej, nieco wysuniętej do przodu części. Zdobienia wykonano z jasnożółtej cegły klinkierowej. Podobną cegłą ozdobiono dół budynku i jego narożniki. Józef Schneider zginął w czasie I wojny światowej w bitwie pod Verdun, a wdowa ponownie wyszła za mąż za Antoniego Kaisera z Naramowic. Do czasów II wojny światowej na gruntach Antoniego Kaisera, stała kapliczka przydrożna z Chrystusem w cierniowej koronie, nazywana "Bożą Męką". Ustawiona przez pierwszego właściciela gospodarstwa Józefa Schneidera. W czasie wojny, podczas utwardzania polnej drogi przy której stała kapliczka, została zniszczona[1].

Dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

W 2001 dom Schneiderów i Kaiserów został odremontowany, ale wraz z renowacją utracono pierwotny wygląd budynku, ponieważ cegłę klinkierową pokryto żółtym i brązowym tynkiem. W 2009 gospodarstwo prowadził Lucjan Skalski, syn Eugenii z Kaiserów i Tadeusza Skalskiego[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b BAMBRZY W STAROŁĘCE, MINIKOWIE I CZAPURACH | wbc.macbre.net [online], web.archive.org, 13 kwietnia 2019 [dostęp 2020-05-17] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-13].