Domek na prerii (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Domek na prerii
Little House on the Prairie
Autor Laura Ingalls Wilder
Typ utworu literatura dla dzieci i młodzieży
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania 1935
Wydawca Harper & Brothers
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1992
Wydawca Agencja Kris
Przekład Anna Duszyńska

Domek na prerii (Little House on the Prairie, 1935) – powieść Laury Ingalls Wilder, z dużą dozą elementów autobiograficznych. Stanowi trzeci tom cyklu Domek. W Polsce wydana dwukrotnie (w latach 1992 i 1996, jako drugi tom, a pierwszy w wydawnictwie Kris). Dość wierną ekranizacją książki jest odcinek pilotażowy serialu telewizyjnego Domek na prerii oraz miniserialu z roku 2005.

Akcja utworu rozgrywa się w połowie lat lat 70., XIX wieku. Rodzina Ingallsów – Charles i Caroline, z córkami – Mary, Laurą i Carrie, opuszcza dom w rejonie miasteczka Pepin w stanie Wisconsin i rusza w podróż, osiedlając się na prerii, niedaleko Independence w Kansas. Charles buduje dom, zakłada farmę. Procesowi temu czytelnik ma możliwość przyjrzeć się w najdrobniejszych szczegółach.

Książka a rzeczywistość[edytuj | edytuj kod]

Powieść, choć autobiograficzna – podobnie jak pozostałe części – w wielu momentach odbiega od rzeczywistości, skracając bądź rezygnując całkowicie z opisu pewnych wydarzeń, łącząc inne, czy też przenosząc je w inne momenty życia pisarki.

Ingallsowie mieszkali w Kansas w latach w latach 1869-70, dokąd przybyli z Wisconsin, zatrzymując się po drodze w Rothville, w stanie Missouri. To w tym okresie na świat przyszło ich trzecie dziecko – Carrie, która tymczasem w powieści ma już kilkanaście miesięcy. Zmuszeni do opuszczenia Kansas, w rzeczywistości powrócili do Wisconsin, podczas gdy z książki wynika, że celem ich podróży stało się Walnut Grove w Minnesocie.

Strony zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]