Dominika na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dominika na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014
Dominika
Kod MKOl

DMA

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014
Soczi
Chorąży

Gary di Silvestri

Liczba zawodników

2 w 2 konkurencjach w 1 dyscyplinie

Medale Złoto
0
Srebro
0
Brąz
0
Razem
0

Dominika na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 – kadra sportowców reprezentujących Dominikę na igrzyskach w 2014 roku w Soczi. Kadra liczyła 2 sportowców, małżeństwo Silvestri 47-letni Gary oraz 48-letnia Angelica. Chorążym reprezentacji był Gary di Silvestri. Zarówno dla reprezentacji jak i dla wszystkich reprezentantów był to debiut na zimowych igrzyskach olimpijskich. Reprezentacja nie zdobyła żadnego medalu. Gary był wśród zawodników, którzy nie ukończyli biegu, a Angelica jako jedyna nie wystartowała.

Tło startu[edytuj | edytuj kod]

Dominika wystawia reprezentację na letnich igrzyskach olimpijskich regularnie od 1996, jednakże zarówno pływacy jak i lekkoatleci odpadają w pierwszej rundzie zawodów. Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 są debiutem tej reprezentacji w zawodach zimowych tej rangi[1]. Reprezentanci Dominiki, małżeństwo Silvestri otrzymali obywatelstwo dopiero w 2012[2]. Gary pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i ma obywatelstwo Stanów Zjednoczonych, Włoch i Dominiki, natomiast Angelica z Włoch i posiada obywatelstwo Włoch i Dominiki[3]. Gary di Silvestri jest prezesem federacji narciarskiej w tym kraju[2].

Statystyki według dyscyplin[edytuj | edytuj kod]

Spośród dyscyplin sportowych, które Międzynarodowy Komitet Olimpijski włączył do kalendarza igrzysk, reprezentacja Dominiki wystąpiła w jednej.

Lp Sport Mężczyźni Kobiety Łącznie
1 Biegi narciarskie 1 1 2

Skład reprezentacji[edytuj | edytuj kod]

Biegi narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Gary di Silverstri nie był zaliczany do faworytów biegu na 15 km mężczyzn. W zawodach FIS zaczął startować dopiero w 2013. Nigdy nie wystąpił w zawodach Pucharu Świata, a największe sukcesy odnosił w zawodach kontynentalnych, gdzie zajmował miejsca pod koniec stawki tracąc ponad 5 minut do zwycięzcy[4].

W zawodach rozgrywanych 8 lutego w Soczi Silvestri znalazł się wśród czterech zawodników, którzy nie ukończyli zawodów. Wygrał Szwajcar Dario Cologna przed Szwedami Johanem Olsonem i Danielem Richardssonem[5].

Zawodnik Konkurencja 1. pomiar 2. pomiar Wynik końcowy
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Gary di Silvestri 15 km mężczyzn DNF

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Angelica di Silverstri nie była zaliczana do faworytek biegu na 10 km kobiet. W zawodach FIS wystartowała na tym dystansie tylko raz. Nigdy nie wystąpiła w zawodach Pucharu Świata[6]. Gdyby ukończyła wyścig byłaby najstarszą kobietą, która tego dokonała na zimowych igrzyskach olimpijskich[7].

W zawodach rozgrywanych 8 lutego w Soczi Silvestri nie wystartowała z powodu kontuzji podczas treningu[8]. Wygrała Polka Justyna Kowalczyk, drugie miejsce zajęła Charlotte Kalla ze Szwecji, a trzecie Therese Johaug z Norwegii[5].

Zawodniczka Konkurencja 1. pomiar 2. pomiar Wynik końcowy
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Angelica di Silvestri 10 km kobiet DNS

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]