Dominika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy państwa. Zobacz też: Dominika – imię żeńskie.
Commonwealth of Dominica
Wspólnota Dominiki
Flaga Dominiki
Herb Dominiki
Flaga Dominiki Herb Dominiki
Dewiza: (antyl.) Après bondie c’est la ter
(Po Bogu, Ziemia)
Hymn: Isle of Beauty, Isle of Splendour
Położenie Dominiki
Język urzędowy angielski
Stolica Roseau
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Charles Savarin
Szef rządu premier Roosevelt Skerrit
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
172. na świecie
754 km²
1,6
Liczba ludności (2011)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia
206. na świecie
71 293
94,5 osób/km²
PKB (2013)
 • całkowite 
 • na osobę

0,498 mld[1] USD
7034[1] USD
PKB (PSN) (2013)
 • całkowite 
 • na osobę

1,010 mld[1] USD
14 283[1] USD
Jednostka monetarna dolar wschodniokaraibski (XCD)
Niepodległość od Wielkiej Brytanii
3 listopada 1978
Strefa czasowa UTC -4
Kod ISO 3166 DM
Domena internetowa .dm
Kod samochodowy WD
Kod telefoniczny +1 767
Mapa Dominiki

Dominika (Dominica, Wspólnota DominikiCommonwealth of Dominica) – państwo na wyspie o nazwie Dominika na Morzu Karaibskim w grupie Wysp Zawietrznych (Małe Antyle), pomiędzy Gwadelupą i Martyniką.

Geografia[edytuj kod]

 Osobny artykuł: Geografia Dominiki.

Warunki naturalne[edytuj kod]

Dominika jest górzystą wyspą pochodzenia wulkanicznego. Prawie cała wyspa, z wyjątkiem nizin nadbrzeżnych, pokryta jest pasmami górskimi z najwyższym szczytem Morne Diablotins (1447 m n.p.m.). Na wyspie panuje klimat podrównikowy, bardzo wilgotny, z występującymi dość często cyklonami tropikalnymi. Średnia temperatura powietrza utrzymuje się na stałym poziomie przez cały rok i wynosi od 19 do 32 °C, roczna suma opadów notowana w Roseau wynosi: 1980 mm. Dominującą roślinnością kraju jest wilgotny las równikowy. Wyspa posiada rozwiniętą sieć rzeczną w postaci licznych rzek i potoków górskich, występują również liczne źródła mineralne. Bogaty świat zwierzęcy i roślinny obfituje w liczne gatunki ptaków oraz kwiatów w tym w narodowy kwiat Dominiki – Bwa Carib.

Ustrój polityczny[edytuj kod]

Dominika jest republiką, członkiem Wspólnoty Narodów. Aktualnie obowiązująca konstytucja z 1978 roku została uchwalona w roku uzyskania pełnej niepodległości. Głową państwa jest prezydent, wybierany przez parlament na 5-letnią kadencję (maksymalnie dwie kadencje). Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego 30-osobowego parlamentu (tzw. Izba Zgromadzenia) o 5-letniej kadencji, większość jego członków jest wybierana w wyborach powszechnych, a pozostała część mianowana przez prezydenta. Władza wykonawcza należy do prezydenta i powoływanego przezeń rządu, odpowiedzialnego przed parlamentem, premier rządu jest wyłaniany spośród pochodzących z wyboru członków parlamentu.

Języki[edytuj kod]

Językiem urzędowym jest język angielski, natomiast nieoficjalnym (potocznym) językiem jest patois.

Demografia[edytuj kod]

 Zobacz też: Demografia Dominiki.

Ludność czarna stanowi 86,8% populacji, Mulaci i Kreole 8,9%, Indianie 2,9%, ludność biała 0,8% a inni 0,7%[2].

Religia[edytuj kod]

Struktura religijna kraju w 2010 roku według Pew Research Center[3][4]:

Historia[edytuj kod]

Wyspa zamieszkiwana przez Indian Karaibów oraz Arawaków, została odkryta 3 listopada 1493 przez Krzysztofa Kolumba i nazwana na cześć Dnia Pańskiego. Od 1632 kolonizowana ona była przez Francuzów, ale w 1763 roku stała się posiadłością angielską. W 1871-1940 była częścią Brytyjskich Wysp Podwietrznych. W 1958-1962 należała do Federacji Indii Zachodnich. Kraj uzyskał pełną niepodległość w rocznicę odkrycia przez Kolumba, 3 listopada 1978. Pierwszym premierem niepodległej Dominiki został Patrick John. Jego autorytarny styl sprawowania władzy szybko doprowadził do powstania opozycji. Problemy ekonomiczne kraju oraz niepopularna polityka zagraniczna (m.in. utrzymywanie dobrych stosunków z apartheidowskim rządem RPA) zmusiły Johna do odejścia ze stanowiska 21 czerwca 1979 roku. Wybory w 1980 zdecydowanie wygrała Partia Wolności, głosząc program poparcia dla wolnej przedsiębiorczości. Jej przywódczyni, Eugenia Charles, została pierwszą kobietą, która objęła urząd premiera Dominiki. W 1981 roku John za pomocą najemników i białych supremacjonistów próbował obalić rząd premier Eugenii Charles[5][6]. W tym samym roku Johna posądzono o udział w przygotowaniu spisku antyrządowego i ogłoszono stan wyjątkowy. W następnym roku stanął przed sądem, który go uniewinnił. W 1985 proces wznowiono, Johna uznano za winnego i skazano na 12 lat więzienia. Po tym wydarzeniu nastąpiło przetasowanie sceny politycznej kraju. Opozycja założyła Partię Pracy Dominiki która stała się głównym konkurentem Partii Wolności Dominiki.

Charles była wybierana na dwie kolejne kadencje (1985) i (1990). W 1993 zrezygnowała z funkcji przywódcy swojej partii, ale pozostała na stanowisku premiera. Wybory w 1995 wygrała założona w 1988 roku Zjednoczona Partia Pracujących Dominiki, a jej przywódca, Edison James, został premierem. W 1998 na prezydenta wybrano Vernona Shawa. Wybory parlamentarne w 2000 wygrała Partia Pracy Dominiki. Z jej ramienia urząd premiera objął Rosie Douglas, który obiecał zwalczyć korupcję. Po jego nagłej śmierci rządy objął Pierre Charles. W 2003 prezydentem Dominiki został Nicholas Liverpool. Po nagłej śmierci Charlesa jego funkcję przejął Roosevelt Skerrit. W 2005 oraz w 2009 kierowana przez niego Zjednoczona Partia Pracujących Dominiki, ponownie wygrała w wyborach parlamentarnych. W 2012, po rezygnacji z urzędu przez Liverpoola, nowym prezydentem kraju został Eliud Williams.

Gospodarka[edytuj kod]

Dominika jest jednym ze słabiej rozwiniętych krajów Małych Antyli. Jednostką monetarną jest dolar wschodniokaraibski. Podstawą gospodarki jest rolnictwo, produkując głównie na eksport. Produktami eksportowymi kraju są banany, mydło, orzechy kokosowe, kopra oraz olejki eteryczne.

Mapa lokalizacyjna Dominiki
Canefield
Canefield
Marigot
Marigot
Roseau
Roseau
Geographylogo.svg
Porty lotnicze w Dominice

Podział administracyjny[edytuj kod]

Atrakcje turystyczne[edytuj kod]

Panorama Roseau, stolicy Dominiki

Atrakcją wyspy są źródła mineralne oraz górskie jezioro z wodą podgrzewaną przez ulatniające się podziemne gazy. Ciekawa formą zwiedzenia lasu tropikalnego jest przejazd wśród koron drzew kolejką linową, dającą możliwość obserwacji życia ogromnej menażerii ptaków, jaka występuje na Dominice. Szczególnie upodobały sobie to miejsce papugi. Dwa gatunki papug obecnych na wyspie nie występują nigdzie indziej na świecie. Są to: amazonka cesarska (Amazona imperialis), która jest narodowym ptakiem Dominiki oraz amazonka dominikańska (Amazona arausiaca). Słynnym produktem jest dominickie piwo kubuli, które w 2002 roku otrzymało Złoty Medal w konkursie Monde Selection Award, organizowanym przez browarników belgijskich. Na Dominice, oprócz standardowych atrakcji oferowanych przez „karaibskie raje”, można obserwować wieloryby oraz przyjrzeć się bliżej życiu i zwyczajom Indian karaibskich – Kalinago, których około 500-osobowa grupa zamieszkuje jeszcze wyspę.

Przypisy