Przejdź do zawartości

Dordże

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dordże

Dordże (sanskryt wadżra, wadźra; tyb.: རྡོ་རྗེ།, Wylie: rdo rje) – diament. W hinduizmie broń boga Indry, w buddyzmie symbol niezniszczalności i niewzruszoności stanu buddy.

Hinduizm

[edytuj | edytuj kod]

Broń Indry wykuta przez Twasztara[1], ogień nieba, tworzy iskrę między dwiema skałami. Z jej pomocą m.in. pokonuje Wrytrę, również władającego wadźrą[2].

W innej wersji przekazów wadźra została wykonana z odnalezionych kości ascety o imieniu Dadhjańća (antropomorficzna epifania pioruna)[3].

Buddyzm

[edytuj | edytuj kod]

Dordże symbolizuje także jedność pomiędzy dwiema przeciwnościami. W buddyjskiej ceremonii dzwonek symbolizujący kobiece właściwości (mądrość i przestrzeń) jest dzierżony w lewej dłoni, zaś dordże symbolizujące męskie właściwości (współczucie wyrażane poprzez zręczne metody) w dłoni prawej. Razem wyrażają oświecony umysł.

Jest to przedmiot rytualny także w buddyzmie tybetańskim, w którym symbolizuje on współczucie i radość. W trakcie ceremonii religijnych jest trzymany przez lamę w prawej dłoni.

Dordże jest również popularnym imieniem nadawanym mężczyznom w kulturze tybetańskiej. Podwójne dorji znajdujemy w godle Bhutanu.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Niebiański suweren – Jakub Zielina – Portal OPOKA [online], www.opoka.org.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
  2. M.Jakimowicz-Shah, A.Jakimowicz, Mitologia indyjska, WAiF, Warszawa 1982.
  3. Andrzej M. Kempiński: Słownik mitologii ludów indoeuropejskich. Poznań: KW SAWW, 1993, s. 96. ISBN 83-85066-91-8.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]