Dovilė Šakalienė

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dovilė Šakalienė
Data i miejsce urodzenia 1 czerwca 1978
Kowno
Zawód, zajęcie polityk, analityk, prezenter radiowy
Alma Mater Uniwersytet Wileński, Uniwersytet Mykolas Romeris

Dovilė Šakalienė (ur. 1 czerwca 1978 w Kownie) – litewska polityk, analityk i prezenter radiowy, posłanka na Sejm Republiki Litewskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 2003 roku D. Šakalienė zdobyła tytuł magistra psychologii prawa na Uniwersytecie Mykolas Romeris (oryg. "Mykolas Romeris University"), tytuł licencjata uzyskała w 2001 roku na Uniwersytecie Wileńskim, na wydziale Filozofii na kierunku psychologia. W latach 2004–2005 kontynuowała współpracę z Uniwersytetem Mykolas Romeris, jako wykładowca psychologii zachowań dysfunkcyjnych, psychologii kryminalnej. Prowadziła również seminaria praktyczne. Kolejnym stanowiskiem, jakie zajmowała D. Šakalienė w latach 2004–2015 był kierownik projektu i dyrektor wykonawczy w Instytucie Monitorowania Praw Człowieka (lit. "Žmogaus teisių stebėjimo institutas"). Równocześnie w latach 2011–2015 tworzyła i reżyserowała autorski program "Człowiek dla człowieka" w informacyjnej stacji radiowej "Žinių radijas", a w latach 2012–2016 pełniła funkcję akredytowanego dziennikarza w Radzie Europy w Strasburgu.

W 2016 przyjęła propozycję kandydowania do Sejmu z ramienia Litewskiego Związku Rolników i Zielonych, uzyskując mandat poselski

Od 2016 roku analityk dla portalu informacyjnego "Delfi Lietuva", prezenterka w stacji radiowej "UAB Žinių radijas", strateg zintegrowanej grupy komunikacyjnej, konsultant ds. Polityki publicznej w "Big Idea Group Lietuva".

D. Šakalienė prowadziła prace legislacyjne i strategiczne w grupach roboczych Ministerstwa Zabezpieczenia Społecznego i Pracy, Ministerstwa Zdrowia i różnych grupach międzyinstytucjonalnych. Od wielu lat aktywnie inicjuje przejście od opieki instytucjonalnej do usług rodzinnych i społecznych. Od 2014 jest członkiem niezależnej międzyinstytucjonalnej grupy roboczej monitorującej "Przejście od opieki instytucjonalnej do usług społecznych i rodzinnych dla osób niepełnosprawnych i dzieci, które utraciły opiekę rodzicielską".

Uczestniczyła w tworzeniu nieformalnej koalicji "Na rzecz praw dziecka", Narodowej Koalicji Praw Człowieka, Koalicji "Zdrowie psychiczne 2030".

Od 11 lipca 2017 roku D.Šakalienė jest członkiem Grupy politycznej Partii Socjaldemokratycznej Litwy.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]