Dragon (magazyn)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dragon
Państwo  Stany Zjednoczone
Wydawca Paizo Publishing
Rodzaj czasopisma materiały do gry Dungeons & Dragons
Pierwsze wydanie 1976

Dragon (z ang. smok) jest jednym z dwóch oficjalnych magazynów publikujących materiały do gry fabularnej Dungeons & Dragons i związanych z nią produktów. Pierwszy numer ukazał się w 1976 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1975 roku TSR rozpoczęło wydawanie The Strategic Review. W tamtym czasie gry fabularne były nadal uważane za podgatunek gier bitewnych, dlatego magazyn ów był stworzony nie tylko po to by wspierać Dungeons & Dragons i inne gry TSR, ale także ogólnie dla fanów gier bitewnych. Jednak niedługo po tym wzrost popularności i rozwój Dungeos & Dragons sprawił, iż stało się jasne, że gra ta nie tylko oddzieliła się od swoich bitewnych przodków, ale także stworzyła całkiem nowy rynek. Rok później, zaledwie po siedmiu numerach, TSR wstrzymało wydawanie The Strategic Review po czym zastąpiło go przez magazyn Dragon (który później zmienił nazwę na Dragon Magazine i powtórnie na Dragon).

W 1999 roku pierwsze 250 numerów magazynu zostało wydane na płycie CD-ROM w formacie PDF wraz ze specjalnym programem umożliwiającym poza przeglądaniem kolejnych numerów także przeszukiwanie zawartości za pomocą słów kluczowych. Na płycie znajdowało się także 7 numerów The Strategic Review. Ta kompilacja jest znana pod nazwą Dragon Magazine Archive.

Zawartość[edytuj | edytuj kod]

Mimo iż Dragon był pierwotnie stworzony by wspierać wszystkie gry fabularne, zawsze jego nadrzędnym celem było publikowanie materiałów do gier wydawanych przez TSR (aktualnie: Wizards of the Coast) a szczególnie D&D.

Większość z artykułów prezentowanych w magazynie to dodatkowe materiały takie jak np. klasy postaci, rasy czy potwory, które mogą zostać użyte w grze Dungeons & Dragons. W innych znaleźć można porady i sugestie dla graczy i Mistrzów Gry. Czasami pojawiają się także artykuły dotyczące „metagry” jak chociażby „rozwiązywanie problemów z niesfornymi graczami”. W piśmie znajdują się także cztery komiksy: Nodwick, Dork Tower i Zogonia. Wcześniej pojawiały się także między innymi komiksy: Knights of the Dinner Table, Fineous Fingers, What's New?, Wormy, Yamara, SnarfQuest i Order of the Stick.

Regularnie w magazynie pojawiają się artykuły z serii "Ecology of...", które prezentują różnego rodzaju potwory z bestiariusza D&D w niby-naukowy sposób – pokazują jak dana bestia się odżywia, rozmnaża itp. Od niedawna można w tej serii artykułów zauważyć postępującą tendencję do skupiania się na mechanicznym a nie narracyjnym podejściu do tematu. Stoi to w opozycji do pierwszych artykułów tego typu, które pojawiały się w czasopiśmie w latach 80.

Wielu światowej sławy pisarzy, twórców gier i artystów publikowało swoje prace w magazynie. W piśmie pojawiają się od czasu do czasu opowiadania fantasy - przykładowo w 305 numerze można było znaleźć fragment powieści George’a R.R. Martina Uczta dla wron (powieść ta była nominowana do nagrody Hugo).

Właściciel i wydawca[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku Paizo Publishing nabyło prawa do wydawania magazynu Dragon na licencji firmy Wizards of the Coast.

Dungeon jest bliźniaczym magazynem, w którym znaleźć można przygody gotowe do użycia w grze D&D.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 1986: nagroda Origins Award w kategorii Best Professional Roleplaying Magazine of 1985
  • 1990: nagroda Origins Award w kategorii Best Professional Adventure Gaming Magazine of 1989
  • 1994: nagroda Origins Award w kategorii Best Professional Gaming Magazine of 1993
  • 1995: nagrody Origins Award w kategoriach Best Professional Gaming Magazine of 1994 oraz Origins Adventure Gaming Hall of Fame
  • 2004: nagroda Origins Award w kategorii Best Game Related Periodical 2003

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]