Przejdź do zawartości

Droga bez powrotu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Droga bez powrotu
Wrong Turn
Ilustracja
Polskie logo filmu
Gatunek

horror (slasher/gore)

Data premiery

18 maja 2003 r.
23 stycznia 2004 r. (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Niemcy

Język

angielski

Czas trwania

94 minuty

Reżyseria

Rob Schmidt

Scenariusz

Alan B. McElroy

Muzyka

Elia Cmiral

Zdjęcia

John S. Bartley

Kostiumy

Georgina Yarhi

Montaż

Michael Arlen Ross

Dystrybucja

Monolith Films

Kontynuacja

Droga bez powrotu 2 (2007)

Nagrody
2004: nominacja do nagrody na Festiwalu Filmowym w Sitges w kategorii najlepszy film

Droga bez powrotu (ang. Wrong Turn) – amerykański film fabularny (horror) z 2003 roku, wyreżyserowany przez Roba Schmidta, za scenariusz odpowiadał Alan B. McElroy. Jest to pierwsza część serii Wrong Turn.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o mężczyźnie imieniem Chris, który wyrusza górską drogą na rozmowę w sprawie pracy, jednak na trasie napotyka przeszkodę w postaci korka na jezdni. Postanawia go ominąć jadąc zapomnianą leśną drogą, na której przez nieuwagę wjeżdża we wcześniej rozbite auto. Razem z piątką młodych ludzi, napotkanych podczas wypadku, postanawiają szukać pomocy.

Na miejscu pozostaje dwójka – młodzi kochankowie Francine i Evan, natomiast czwórka wyrusza w głąb lasu. Para zostaje wkrótce zamordowana, tymczasem Chris i jego współtowarzysze, Carly, Scott i Jessie, odnajdują dom, który wygląda na opuszczony, jednak po dokładniejszym spenetrowaniu znajdują w nim szczątki ludzkie. Sytuacja pogarsza się, kiedy do domu powracają właściciele – są nimi górscy mutanci. Rozpoczyna się walka o życie. Podczas udanej próby kradzieży samochodu mutantów, Scott ginie, przebity strzałą z łuku. Chris, Jessie i przybita faktem odejścia swojego narzeczonego Carly, błąkając się po odludnych lasach, natrafiają na leśną wieżę, z której nadają komunikat o potrzebnym natychmiastowym ratunku. Carly zostaje zabita uderzeniem siekiery podczas konfrontacji z przeciwnikami.

Następnego dnia Jessie i Chris napotykają na swojej drodze miejscowego stróża prawa, jednak ten zostaje zamordowany, a Jessie porwana i wywieziona do chaty mutantów. Chris zjawia się w niej, by uratować dziewczynę, i po walce z mutantami, wysadza ich chatę wraz z nimi.

W ostatniej scenie widz dowiaduje się, że nie wszyscy z leśnych mutantów zostali unicestwieni – jeden z nich uchodzi z życiem z wybuchu chaty i napada na stróża prawa. Wątek mutantów kontynuowany jest w powstałym w roku 2007 sequelu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola
Desmond Harrington Chris Flynn
Jeremy Sisto Scott
Eliza Dushku Jessie
Emmanuelle Chriqui Carly
Lindy Booth Francine
Kevin Zegers Evan
Julian Richings Trójpalczasty (Three Finger)
Garry Robbins Piłozębny (Saw Tooth)
Ted Clark Jednooki (One Eye)
Yvonne Gaudry Halley Smith
Joel Harris Richard „Rich” Stoker
David Huband Trooper
Wayne Robson starszy mężczyzna
James Downing kierowca ciężarówki

Produkcja i wydanie[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia kręcono od 6 sierpnia do 11 października 2002 roku w Ontario prowincji Kanady. Ze względu na drastyczność scen, promocja filmu została mocno okrojona.

Premiera filmu odbyła się 18 maja 2003 roku. Dystrybucją Monolith Films w Polsce premiera odbyła się 23 stycznia 2004 roku[1].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Droga bez powrotu (2003). imdb.com. [dostęp 2021-04-02]. (pol.).