Droga na Górę Karmel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Droga na Górę Karmel jest jednym z czterech najważniejszych dzieł Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła i katolickiego mistyka. Traktat jest szczegółowym opisem ascetycznej drogi prowadzącej do zjednoczenia z Bogiem. Św. Jan opiera się zarówno na Biblii i katolickim dziedzictwie teologiczno-filozoficznym, jak i na osobistych doświadczeniach. Książka jest skonstruowana w formie obszernego komentarza wyjaśniającego treść wiersza św. Jana o tym samym tytule, co staje się pretekstem do bardzo rozbudowanej refleksji.

Książka jest podzielona na III księgi. I księga dotyczy tzw. czynnej nocy zmysłów polegającej na osobistych wysiłkach człowieka w oczyszczeniu z przywiązań do dóbr zmysłowych. II księga dotyka czynnego oczyszczenia wyobraźni i rozumu. Daje też wskazówki do odpowiedniego rozeznania i ustosunkowania się do darów nadprzyrodzonych. III księga kontynuuje temat czynnej nocy ducha koncentrując się na oczyszczeniu pamięci i woli oraz na opisie 6 rodzajów dóbr do jakich może zwracać się ludzka wola.

Charakterystyczną cechą koncepcji ascetycznej zawartej w Drodze na Górę Karmel jest powiązanie oczyszczenia trzech władz duchowych: rozumu, pamięci i woli z trzema cnotami teologicznymi: wiarą, nadzieją i miłością.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Droga na Górę Karmel - Witryna Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych