Droga na Górę Karmel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Droga na Górę Karmel
Subida del Monte Carmelo
Ilustracja
Ilustracja pierwszego wydania, Diego de Astor
Autor św. Jan od Krzyża
Tematyka życie duchowe
Typ utworu traktat teologiczny
Data powstania 1579-1582
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Alcalá de Henares
Język hiszpański
Data wydania 1618
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1855
Wydawca Czas
Przekład Leon Rzewuski

Droga na Górę Karmel jest jednym z czterech najważniejszych dzieł Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła i katolickiego mistyka. Traktat jest szczegółowym opisem ascetycznej drogi prowadzącej do zjednoczenia z Bogiem. Św. Jan opiera się zarówno na Biblii i katolickim dziedzictwie teologiczno-filozoficznym, jak i na osobistych doświadczeniach. Książka jest skonstruowana w formie obszernego komentarza wyjaśniającego treść wiersza św. Jana o tym samym tytule, co staje się pretekstem do bardzo rozbudowanej refleksji.

Szkic św. Jana od Krzyża do Drogi

Książka jest podzielona na III księgi. I księga dotyczy tzw. czynnej nocy zmysłów polegającej na osobistych wysiłkach człowieka w oczyszczeniu z przywiązań do dóbr zmysłowych. II księga dotyka czynnego oczyszczenia wyobraźni i rozumu. Daje też wskazówki do odpowiedniego rozeznania i ustosunkowania się do darów nadprzyrodzonych. III księga kontynuuje temat czynnej nocy ducha koncentrując się na oczyszczeniu pamięci i woli oraz na opisie 6 rodzajów dóbr do jakich może zwracać się ludzka wola.

Charakterystyczną cechą koncepcji ascetycznej zawartej w Drodze na Górę Karmel jest powiązanie oczyszczenia trzech władz duchowych: rozumu, pamięci i woli z trzema cnotami teologalnymi: wiarą, nadzieją i miłością.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Droga na Górę Karmel - Witryna Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych