Du Yuesheng

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Du.
Du Yuesheng
Du Yuesheng
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 杜月笙
Pismo tradycyjne 杜月笙
Hanyu pinyin Dù Yuèshēng
Wade-Giles Tu Yüeh-sheng

Du Yuesheng (ur. 1887 zm. 1951[1]), pseudonim Wielkie Uszy – chiński gangster, jedna z najważniejszych postaci międzywojennego Szanghaju.

Urodził się na terenie Pudongu (wówczas biednej wioski rybackiej na przedmieściach Szanghaju)[2]. Od najmłodszych lat wiódł żywot chuligana, wstąpił także do Zielonego Gangu (Qing Bang), jednej z największych triad w Szanghaju. Dzięki dużym zyskom osiągniętym w podziemiu hazardowym[3] w przeciągu pięciu lat stał się jej hersztem[2]. Działał na terenie koncesji francuskiej, gdzie posiadał swoją rezydencję; prowadził liczne ciemne interesy i był właścicielem licznych nieruchomości. Skorumpował lokalną policję i miał znajomości w kręgach władzy[4]. Prowadził burzliwe życie – miał kilka żon i wiele kochanek[2]. Był w bardzo bliskiej zażyłości z Huang Jinrongiem, chińskim oficerem francuskiej policji. Wraz z nim zamienił terytorium francuskiej koncesji w siedlisko kontrolowanych przez siebie prostytucji, hazardu i handlu opium[4].

Jego pozycja w mieście wzrosła w 1927 roku, kiedy po rozłamie między Kuomintangiem a komunistami sprzymierzył się z nacjonalistami[4]. Szacuje się, że ludzie Du wraz z żołnierzami KMT wymordowali wówczas w mieście ponad 5.000 komunizujących robotników[2]. W 1932 roku został członkiem rady miejskiej francuskiej koncesji[4]. Dzięki bliskim związkom z rządzącym Kuomintangiem i Czang Kaj-szekiem nigdy nie spotkały go żadne represje ze strony prawa, a jego narkotykowe imperium kwitło[5].

Po japońskiej inwazji na Chiny i upadku Szanghaju uciekł do Chongqingu. Du wspierał finansowo chińską armię walczącą z najeźdźcą, a jednocześnie wzbogacał się na przemycie przez linię frontu[5]. Po wojnie wrócił do Szanghaju, gdzie nadal kierował swoim kryminalnym imperium, wspierając również rząd Czang Kaj-szeka w walce z komunistami. Jednocześnie jego sytuacja zaczęła się komplikować, gdyż przebywający w mieście Chiang Ching-kuo w ramach walki z korupcją aresztował krewnych Du[6].

Po zajęciu Szanghaju przez komunistów w 1949 roku uciekł do Hongkongu, gdzie 2 lata później zmarł[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jonathan Fenby: Chiny : upadek i narodziny wielkiej potęgi. Kraków: Wydawnictwo Znak, 2009, s. 941. ISBN 978-83-240-1259-6.
  2. a b c d e Du, the godfather of Shanghai (ang.). app1.chinadaily.com.cn. [dostęp 7 czerwca 2010].
  3. Jonathan Fenby: Chiny : upadek i narodziny wielkiej potęgi. Kraków: Wydawnictwo Znak, 2009, s. 269. ISBN 978-83-240-1259-6.
  4. a b c d Du Yuesheng - A Tale of Old Shanghai (ang.). history.cultural-china.com. [dostęp 7 czerwca 2010].
  5. a b Du, the godfather of Shanghai (ang.). drugtext.org. [dostęp 7 czerwca 2010].
  6. The King of Shanghai (ang.). shanghaiexpat.com. [dostęp 7 czerwca 2010].