Przejdź do zawartości

Duch III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Duch III
Poltergeist III
Gatunek

horror

Data premiery

10 czerwca 1988 r.

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

98 min

Reżyseria

Gary Sherman

Scenariusz

Steve Feke
Gary Sherman
Brian Taggert

Główne role

Tom Skerritt
Nancy Allen
Heather O’Rourke
Zelda Rubinstein
Lara Flynn Boyle

Muzyka

Joe Renzetti

Montaż

Ross Albert

Produkcja

Barry Bernardi

Dystrybucja

MGM

Budżet

10 500 000 USD

Poprzednik

Duch II: Druga strona

Duch III (ang. Poltergeist III) – amerykański horror filmowy z 1988 roku w reżyserii Gary’ego Shermana. Jest kontynuacją filmu Duch (Poltergeist) z 1982 roku.

Opis fabuły

[edytuj | edytuj kod]

Po dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się w nawiedzonym domu w Cuesta Verde, rodzice postanawiają wysłać dwunastoletnią Carol Anne do Chicago, gdzie zamieszka z ciotką Pat, wujem Bruce'em i z jego córką Donną. Dziewczynka zamieszkuje na najwyższym piętrze wieżowca John Hancock Center, w którym managerem jest jej wujek, a jej ciotka prowadzi galerię sztuki. Carol Anne zaczyna uczęszczać do szkoły dla szczególnie uzdolnionych dzieci z problemami psychicznymi, prowadzonej przez doktora Seatona, który jest przekonany, że zdarzenia w Cuesta Verde nie miały naprawdę miejsca, lecz były wynikiem zbiorowej hipnozy spowodowanej przez Carol Anne. Bojąc się, że nikt jej nie uwierzy, przerażona dziewczynka milczy, kiedy złowrogie siły zaczynają ją ponownie nawiedzać. Tym razem wielebny Kane wykorzystuje lustra i wodę, aby przeciągnąć dziewczynkę na drugą stronę. Jednak Carol Anne zawsze może liczyć na pomoc ze strony Tanginy Barrons – medium, która pojawia się również w tej części. Tanginie udaje się opanować sytuacje, ratuje dziewczynkę, jednak za wysoką cenę.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Produkcja

[edytuj | edytuj kod]

W przeciwieństwie do dwóch poprzednich części, efekty w Duchu III nie były dziełem komputera. Jedyne graficzne efekty specjalne zostały dodane w postprodukcji, w scenach pod koniec filmu.

Aktor głosowy Corey Burton użyczył w całości głosu Henry'emu Kane'owi, choć jego nazwisko nie pojawiło się w napisach końcowych. W części drugiej również wcielił się głosem w tę postać zastępując poniekąd Juliana Becka, który zmarł zanim zdążył nagrać wszystkie sceny Kane'a.

Śmierć Heather O’Rourke

[edytuj | edytuj kod]

Aktorka grająca kluczową postać Carol Anne - Heather O’Rourke, na początku roku 1987 zachorowała na chorobę Leśniowskiego-Crohna, na co była leczona przez cały okres kręcenia filmu. Zdjęcia do Ducha III rozpoczęły się 13 kwietnia 1987 roku i skończyły się 19 czerwca 1987. Premiera horroru zaplanowana została na 10 czerwca następnego roku. Po ukończeniu zdjęć, O’Rourke wróciła do swojego domu do Kalifornii, wyraźnie wracając do zdrowia. Jednakże, pod koniec stycznia 1988 roku stan Heather znacznie się pogorszył, co zakończyło się śmiercią młodej aktorki, w ponad miesiąc po jej 12-tych urodzinach.

Krótko po śmierci O’Rourke, studio zdecydowało, że zakończenie filmu zostanie nagrane na nowo. Śmierć aktorki jednak utrudniło to zadanie, zważywszy na fakt, iż postać grana przez Heather była kluczową dla fabuły filmu. Zakończenie nagrano zastępując aktorkę dublerką, nie pokazując jej twarzy. Tę scenę sfilmowano w marcu 1988 roku.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]