Duch (film 1982)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Duch
Poltergeist
Gatunek

horror

Rok produkcji

1982

Data premiery

4 czerwca 1982
15 października 1984 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

114 min

Reżyseria

Tobe Hooper

Scenariusz

Michael Grais
Mark Victor
Steven Spielberg

Muzyka

Jerry Goldsmith

Zdjęcia

Matthew F. Leonetti

Montaż

Michael Kahn
Steven Spielberg

Produkcja

Steven Spielberg
Frank Marshall

Wytwórnia

MGM
SLM Production Group

Dystrybucja

MGM/UA Entertainment Company

Kontynuacja

Duch II (1986)

Nagrody
AllMovie 4/5 gwiazdek link

Duch (ang. Poltergeist) – amerykański horror w reżyserii Tobe’a Hoopera[1], dziś uważany za film kultowy. W Stanach Zjednoczonych ukazał się 4 czerwca 1982 roku.

Obok Teksańskiej masakry piłą mechaniczną (1974) jest uznawany za najlepszy film wyreżyserowany przez Hoopera.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Amerykańskie małżeństwo, Steve i Diana Freelingowie, wraz z dziećmi wprowadza się do nowego domu. Wkrótce potem zaczynają dziać się dziwne, niewyjaśnione rzeczy, dzieci zostają zaatakowane przez – jak sądzą rodzice – ducha. Małżeństwo niedługo później dowiaduje się, iż dom został wybudowany na terenie starego cmentarza (Steve jest pracownikiem firmy, która zbudowała ten dom). Tajemniczy mieszkańcy posiadłości porywają w zaświaty najmłodszą córkę Freelingów, Carol Anne.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Pozostałe informacje[edytuj | edytuj kod]

Film ten wywołał ogromne zainteresowanie wśród widzów. Zostały nakręcone jeszcze dwie jego kontynuacje, które – wspólnie z oryginałem – złożyły się na filmową serię; w trzech segmentach cyklu grała ta sama aktorka – Heather O’Rourke. Duża liczba aktorów oraz członków ekipy realizacyjnej zginęła w dziwnych okolicznościach po nakręceniu filmu, toteż zaczęto mówić o „Klątwie Poltergeista” (ang. Poltergeist Curse).

Początkowo rolę Carol Anne Freeling miała zagrać Drew Barrymore, siostrzenica Stevena Spielberga.

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

W roku 1983 film nominowano do Oscara w trzech kategoriach: najlepszy montaż efektów dźwiękowych, najlepsze efekty wizualne oraz najlepsza muzyka oryginalna. Steven Spielberg i Frank Marshall odebrali Saturna za najlepszy horror, Dorothy J. Pearl odebrała Saturna za najlepszą charakteryzację, a Zelda Rubinstein została nagrodzona Saturnem za najlepszą aktorkę drugoplanową. Poza tym film był nominowany do Saturna w trzech innych kategoriach: najlepsza aktorka, reżyser i muzyka. Richard Edlund dostał nagrodę BAFTA za efekty specjalne.

Wyróżnienia Amerykańskiego Instytutu Filmowego[edytuj | edytuj kod]

Rok Lista Pozycja
2001 Lista 100 najlepszych amerykańskich thrillerów wszech czasów Amerykańskiego Instytutu Filmowego 084. miejsce
2005 Lista 100 najlepszych kwestii filmowych wszech czasów Amerykańskiego Instytutu Filmowego 069. miejsce – Heather O’Rourke jako Carol Anne Freeling: „They’re here!”

Remake[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec 2006 roku zapowiedziano powstanie remake’u filmu. Projekt miał zostać zrealizowany w zastępstwie trzeciego sequela – zatytułowanego Poltergeist IV: Kayeri, do którego scenariusz napisał Clint Morris i którego reżyserii ostatecznie się nie podjęto[2]. W 2008 roku wytwórnia Metro-Goldwyn-Mayer obwieściła, iż na reżysera remake’u wytypowano Vadima Perelmana. Scenariusz mieli napisać Juliet Snowden i Stiles White[3]. Ostatecznie jednak reżyserem filmu został Gil Kenan, a autorem scenariusza David Lindsay-Abaire. Film trafił do kin w maju 2015[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Od momentu premiery filmu pojawiają się ciche spekulacje, jakoby brak porozumienia pomiędzy Tobe’m Hooperem a Stevenem Spielbergiem (scenarzystą, producentem i montażystą) przyczynił się do ostatecznego zrealizowania większości materiału przez Spielberga.
  2. Paweł Marczewski (28 listopada 2006 r.). Poltergeist – remake zamiast kontynuacji. Filmweb.pl. Dostęp: 2 sierpnia 2009 r.
  3. Vadim Perelman to Direct MGM’s New ‘POLTERGEIST’. Reuters, 2008-09-03. [dostęp 2015-07-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-13)]. (ang.).
  4. Poltergeist (2015) w bazie IMDb (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]