Zakon Ducha Świętego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Duchacy)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zakon Ducha Świętego
Herb zakonu
Pełna nazwa Zakon Szpitalników Świętego Ducha z Montpellier
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Założyciel Gwidon z Montpellier
Data założenia 23 kwietnia 1198

Zakon Ducha Świętego, również duchacy, Duchacy de Saxia, Zakon Kanoników Regularnych od Świętego Ducha , łac. Ordo Fratrum Canonicorum Regularium Sancti Spiritus de Saxia[a]zakon założony w Montpellier w Królestwie Francji w 1175 roku, kiedy to bł. Gwidon wybudował szpital pomagając biednym i porzuconym dzieciom, obierając sobie za patrona Ducha Świętego i żyjąc według reguł św. Augustyna. 22 kwietnia 1198 papież Innocenty III zatwierdził zakon, a w roku 1204 zakon otrzymał od niego kościół pod wezwaniem Santa Maria de Saxia (Matki Bożej Skalnej), przemianowując go na szpital Świętego Ducha. Wtedy też wspólnota przyjęła nazwę "duchacy de Saxia".

Głównym zadaniem zgromadzenia zakonnego była pomoc chorym i ochrona chrześcijan przed zbrojnymi bandami albigensów. Zakon w 1672 został na ziemiach francuskich zniesiony przez Ludwika XIV (na podstawie władzy nad hierarchią kościelną zawartej w konkordacie), ale został przywrócony w 1693. Stracił swój militarny charakter w 1708, a w 1711 papież Klemens XI włączył go do Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy.

W 1220 Iwo Odrowąż sprowadził duchaków do Polski do Prądnika pod Krakowem, a w 1244 został przeniesiony do Krakowa przez biskupa Jana Prandotę. W 1783 nastąpiła kasata zakonu. Przetrwała jednak jego żeńska gałąź. Obecnie w Krakowie znajduje się Dom Generalny Zakonu Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego.

Uwagi

  1. Nie należy mylić duchaków z duchaczami.

Bibliografia[edytuj]