Przejdź do zawartości

Dukt Nad Spławami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dukt Nad Spławami na północno-wschodnim zboczu Iwinki, na obrzeżu rezerwatu przyrody Puszcza Śnieżnej Białki

Dukt Nad Spławami (dawniej niem. Mährische Straße i Bismark Straße)[1] – górska droga leśna w południowo-zachodniej Polsce w Górach Bialskich, w gminie Stronie Śląskie, (powiat kłodzki).

Przebieg i opis

[edytuj | edytuj kod]

Droga leśna w Sudetach Wschodnich, na obszarze Gór Bialskich, prowadząca przez teren Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego ponad Bielicami na wysokości od 1002 do 990 m n.p.m. od Przełęczy Suchej do źródeł Białego Spławu. Dukt należy do jednych z najbardziej widokowych dróg w Górach Bialskich[2].

Duktem Nad Spławami nazwany jest odcinek starej drogi w południowo-wschodniej części Gór Bialskich przebiegająca nad ciekami zwanymi Spławami[2]. Ciągnie się na długości ponad 14,5 km od Przełęczy Suchej (1002 m n.p.m.) na zachodzie, do strefy źródliskowej Białego Spławu na wschodzie, pokonując różnicę wzniesień około 12 m[2]. Dukt odchodząc od Drogi Marianny na Przełęczy Suchej trawersuje południowo-zachodnie zbocza Jawornickiej Kopy i Orlika, następnie przechodzi na północno-wschodnie zbocze Rudych Krzyży[2]. Poniżej przełęczy Siodło Pod Rudawcem droga skręca o 180° i wchodzi na zachodnio-północne zbocze Rudawca, następnie okrąża od północy Białą Kopę i kieruje się w kierunku południowo-wschodnim trawersując na długim odcinku wzdłuż granicy rezerwatu Puszczy Śnieżnej Białki wschodnie zbocze Iwinki, następnie wchodzi na północno-wschodnie zbocze Działu[2]. Opuszczając zbocze Działu, dukt skręca o 180° i trawersuje północno-zachodni stok Postawnej[2].

Dukt Nad Spławami prowadzi nad ciekami: Działowy Spław, Krótki Spław, Długi Spław, Biały Spław. Droga łączy się z Czarnobielskim Duktem i drogą prowadzącą wzdłuż Białej Lądeckiej do Bielic. Poszczególne części Duktu nad Spławami czasem zwane są „Jawornickim Duktem” i „Nadbielskim Duktem[2].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Drogę wybudowano na przełomie XIX i XX wieku jako jedną z pierwszych leśnych dróg w dobrach klucza strońskiego należącego do królewny Marianny Orańskiej. W tamtym okresie droga miała ważne znaczenie dla lokalnego przemysłu i ruchu turystycznego, służyła głównie do wywózki drewna pozyskiwanego na terenie Gór Bialskich. W obecnym czasie droga jest mało uczęszczana i zaliczana jest do zapomnianych dróg w Masywie Śnieżnika.

Turystyka

[edytuj | edytuj kod]
  • Do drogi można się dostać, od strony Bielic idąc wzdłuż Doliny Białej Lądeckiej w kierunku granicy państwa lub z Nowej Morawy wzdłuż Drogi Marianny.
  • Na całej długości droga prowadzi przez lasy świerkowe, oprócz fragmentu na Przełęczy Suchej, skąd otwiera się widok na północną część Gór Bialskich z Czernicą i na Góry Złote.
  • Duktem prowadzi trasa rowerowa i narciarska trasa biegowa.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Zmiany nazw dróg i ścieżek na ziemi kłodzkiej po II wojnie światowej
  2. a b c d e f g Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 83. ISBN 83-7005-341-6.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]