Duna Televízió

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Duna TV albo Duna Televízió - jeden z dwóch państwowych kanałów telewizyjnych na Węgrzech. "Duna" to węgierska nazwa rzeki Dunaj.

Duna TV rozpoczęło nadawanie 24 grudnia 1992 roku. Od początku on pełni rolę kanału satelitarnego i jest adresowany głównie do Węgrów mieszkających poza krajem (pełni więc rolę podobną do polskiej TVP Polonia).

Duna TV był opłacany z abonamentu telewizyjnego aż do lipca 2002 roku, kiedy to państwo zlikwidowało system. Dzisiaj 80% funduszów kanału jest publicznych, a reszta pochodzi z reklamy.

16 kwietnia 2006 roku uruchomiono siostrzaną stację o nazwie Duna II Autonómia. 3 października 2011 roku zmieniła ona nazwę na Duna 2, 1 stycznia 2012 roku po raz kolejny zmieniono nazwę tym razem na Duna World.

Kanał jest dostępny z kilku satelitów, a także poprzez Internet. W Europie niekodowany przekaz - cyfrowy jest dostępny na satelicie Thor.

1 lipca 2015 r. Duna Televízió połączono z Magyar Televízió, Magyar Rádió i Magyar Távirati Iroda (agencja informacyjna) tworząc Duna Médiaszolgáltató Zártkörűen Működő Nonprofit Részvénytársaság - publicznego skonsolidowanego nadawcę mediów[1][2][3]. Nowy podmiot został członkiem EBU.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]